Jest ciepło - nietoperze poleciały!

wypuszczanie Wczoraj wieczorem mogliśmy wreszcie wypuścić znaczną część nietoperzy, które trafiły do PTOP "Salamandra" tej zimy w ramach różnego rodzaju interwencji, a z rozmaitych przyczyn nie mogły być wcześniej uwolnione w podziemnych zimowiskach. Zostało wciąż kilka, które dostaliśmy niedawno tak osłabione, że nie odzyskały jeszcze kondycji pozwalającej na samodzielne życie.

Przedłużająca się zima okazała się trudnym sprawdzianem i w ostatnich tygodniach niemal codziennie trafiały do nas jakieś wycieńczone mroczki późne i borowce wielkie, znalezione na trawnikach czy balkonach. Bardzo dziękujemy Eko Patrolowi Straży Miejskiej w Poznaniu za zaangażowanie w pomoc nietoperzom na terenie Miasta. Fundacji Veolia Polska dziękujemy za wsparcie naszych interwencji w pierwszej połowie zimy, gdy zasypała nas „jesienna fala” mroczaków posrebrzanych, karlików i nocków. Jesteśmy też bardzo wdzięczni wolontariuszom, którzy pomagali nam karmić wycieńczone nietoperze oraz wszystkim, którzy wsparli te działania 1% podatku. Dzięki Waszej pomocy udało się nam tej zimy uratować znacznie ponad 100 nietoperzy z 7 gatunków! W tej liczbie nie ma jeszcze kilkudziesięciu latających stworów uratowanych dodatkowo przez nasze koła regionalne.

Na zdjęciu ostatnie z wypuszczonych wczoraj nietoperzy – samiec mroczaka posrebrzanego (już odlatuje) i samica borowca wielkiego (jeszcze się zastanawia…)