Nocne życie fortów w finale LECHSTARTER

Nasz projekt „Nocne życie fortów” znalazł się w finale konkursu LECHSTARTER! Jeśli chcesz pomóc pozytywnie zmienić spojrzenie na poznańskie forty i żyjące w nich zwierzęta - głosuj codziennie!

Foto naFB

Co będziemy robić?

Spróbujemy przekonać Poznaniaków, że nie trzeba być sir Davidem Attenborough i jechać na koniec świata, by odkrywać fascynujący świat przyrody. Można to robić we własnym mieście. Przyrodnicy z PTOP „Salamandra”, którzy o nietoperzach wiedzą naprawdę dużo, a w ich obserwowaniu mają solidne doświadczenie, przeprowadzą w fortach serię wieczornych spotkań. Przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu (m.in. detektory utrasoniczne i noktowizory) będzie można wreszcie zobaczyć na żywo te tajemnicze stworzenia, posłuchać ich głosów zupełnie im przy tym nie szkodząc. Przy okazji można będzie oczywiście dowiedzieć się czegoś więcej o ich zwyczajach, czy porozmawiać ze specjalistą. Nasza propozycja nie wpisuje się może w mainstream sposobów na atrakcyjne spędzenie wieczoru, ale wierzymy, że wielu ciekawych świata i żądnych przygód ludzi oczaruje ten zupełnie nowy świat, dostępny na wyciągnięcie ręki. Traktujemy to jako przedsięwzięcie pilotażowe i jeśli takie wieczory przypadną do gustu Poznaniakom, włączymy je naszych stałych działań.

Dlaczego to ważne?

Tereny forteczne są często zapomniane, zaniedbane i z różnych powodów trudnodostępne. Od lat toczy się dyskusja, jak je uatrakcyjnić i otworzyć, aby stały się przestrzenią żywą. Tymczasem one na swój sposób cały czas żyją i są potrzebne, a ich specyficzny urok trzeba tylko odkryć.

W polskich miastach brakuje zieleni. Coraz mniej jest w nich miejsc, gdzie można pobyć na łonie natury. Tymczasem w Poznaniu, czasem w środku blokowisk, możemy obcować ze zwierzętami należącymi do najbardziej tajemniczych i skrytych ssaków na świecie. Wystarczy wyjść z domu, aby znaleźć się w zupełnie innej rzeczywistości – w niezwykłej, nocnej scenerii XIX-wiecznej architektury militarnej, która choć mroczna, nie jest groźna lecz fascynująca. Dzikości i tajemniczości terenów fortecznych, wraz z zamieszkującymi je zwierzętami, nie uważamy za wadę, ale za ogromną wartość i potencjał. Poznańskie forty są wpisane do rejestru zabytków, ale stanowią także użytki ekologiczne i obszar Natura 2000. Poza walorami historycznymi i architektonicznymi mają duże znaczenie jako siedliska kilkunastu gatunków nietoperzy – to jedna z ich najważniejszych krajowych ostoi. Uważamy, że walory kulturowe i przyrodnicze fortów są jednakowo ważne i ciekawe. Niestety przyroda, nie dosyć, że sama trudniejsza do obserwowania, bywa też utrudnieniem w eksponowaniu i udostępnianiu zabytków. Zimowe zwiedzanie niektórych fortów jest ograniczone, gdyż nietoperzy nie wolno niepokoić podczas hibernacji. Latem i jesienią forty można zwiedzać, ale oglądanie nocnych zwierząt wymaga pewnej wiedzy, umiejętności i specjalistycznego sprzętu. Stąd pomysł na projekt, który dzięki wsparciu internautów pomoże nam udostępnić ten walor wszystkim zainteresowanym.

Jak można pomóc?

Projekt został zakwalifikowany do finału konkursu LECHSTARTER w kategorii mikrograntów. Do 17 maja trwa głosowanie internautów. W naszej kategorii wsparcie uzyska 7 projektów z największą liczbą głosów. Głosować można (i należy!) codziennie. Można to robić na parę sposobów:

  • zarejestrować się w serwisie (trzeba koniecznie potwierdzić rejestrację, klikając na otrzymany e-mailem link) i następnie logować się przy głosowaniu podając swój adres e-mail i hasło;
  • głosować bez rejestracji – każdorazowo podając swoje dane i następnie potwierdzając swój głos poprzez kliknięcie na otrzymany e-mailem link lub logując się przez Facebooka.

UWAGA – e-maile z linkiem potwierdzającym przychodzą często ze sporym późnieniem. Czasami otrzymują je także zarejestrowani użytkownicy. Trzeba więc pamiętać, by sprawdzać pod tym kątem pocztę. Potwierdzić głos można także w kolejnych dniach, niekoniecznie tego samego, w którym sie go oddało.

Jeśli chcemy, by pomoc była skuteczna, warto głosować regularnie, NAJLEPIEJ CODZIENNIE. Warto też zachęcić do wsparcia znajomych. O zakwalifikowaniu się do puli wspieranych projektów zdecydować może dosłownie jeden głos. W głosowaniu mogą brać udział wyłącznie osoby pełnoletnie.

Gdzie znaleźć więcej informacji?

Opis projektu jest dostępny w serwisie LECHSTARER. W serwisie tym można także znaleźć szczegółową instrukcję głosowania oraz regulamin konkursu. Chętnie także odpowiemy na pytania przesłane za pośrednictwem Facebooka.