Zapraszamy na wieczory z nietoperzami

Z 25 na 26 sierpnia obchodzona będzie 22 Międzynarodowa Noc Nietoperzy. Z tej okazji Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” inauguruje serię wieczornych zajęć zatytułowanych „Nocne życie fortów”. Przez kilka kolejnych weekendowych wieczorów wszyscy zainteresowani, dzięki pomocy badaczy nietoperzy i przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu, będą mieli okazję zobaczyć i usłyszeć kilka gatunków nietoperzy, które w tym czasie rozpoczynają swoje gody. Spotkania będą prowadzone na terenie Nowego Zoo w Poznaniu.

Poza specjalistami mało kto zdaje sobie sprawę, że w Polsce występuje aż 26 gatunków nietoperzy, które znacząco różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale i zwyczajami. Z powodu ich skrytego trybu życia, nocnej aktywności oraz faktu, że większość wydawanych przez nie dźwięków ma częstotliwość niesłyszalną dla ludzkiego ucha, zwykle nie mamy świadomości ich obecności wokół nas. Międzynawowa Noc Nietoperzy została po raz pierwszy ogłoszona w 1997 r. Ma pomóc w przełamywaniu zabobonnego strachu przed tymi zwierzętami i wyjaśnianiu, jakie korzyści czerpiemy z ich obecności i co możemy zrobić, by nie dopuścić do ich wymierania.

W tym roku akcje edukacyjne z tej okazji będą prowadzone w ponad 30 krajach. W Polsce PTOP „Salamandra” wieczorem 25 sierpnia zainicjuje serię siedmiu wieczornych zajęć dla osób zainteresowanych osobistym spotkaniem z nietoperzami. Na terenie i w bezpośrednim sąsiedztwie Fortu III, położonego na terenie Nowego Zoo w Poznaniu, występuje kilkanaście gatunków nietoperzy. U niektórych z nich na przełomie sierpnia i września – gdy prowadzone będą zajęcia – można zaobserwować tak zwane rojenie i inne zachowania związane z godami – np. wabiące pieśni samców. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu oraz pomocy przyrodników, uczestnicy spotkań będą mieli wyjątkową możliwość oglądania i podsłuchiwania naturalnych zachowań tych zwierząt. Eksperci będą także opowiadać o zwyczajach różnych gatunków nietoperzy.

Baner FB sponsor

Tegoroczne zajęcia zostaną zrealizowane dzięki wsparciu z programu LECHSTARTER i będą miały charakter pilotażowy. Przewidywany czas trwania to ok. 2 godziny. Udział jest bezpłatny (dotyczy to także wejścia na teren Zoo), jednak liczba uczestników jest ograniczona – chętnych prosimy więc o zgłaszanie się mailowo na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , ze wskazaniem wybranego terminu. Zapisy ruszają 16 sierpnia, a o przyjęciu będzie decydować kolejność zgłoszeń. Ze względu na nocny charakter spotkań, oferta przeznaczona jest zasadniczo dla osób pełnoletnich. Osoby niepełnoletnie mogą w nich uczestniczyć wraz z opiekunem. Zapraszamy!

 


Informacje o sposobach rejestracji

Kolejne terminy spotkań z nietoperzami to:
1 – 25.08 godz. 20:00 (wejście do Zoo 19:45) – inauguracyjne / odbyło się
2 - 31.08 godz. 19:45 (wejście do Zoo 19:30) – odbyło się
3 - 01.09 godz. 19:45 (wejście do Zoo 19:30) – odbyło się
4 - 02.09 godz. 19:45 (wejście do Zoo 19:30) – odbyło się
5 - 07.09 godz. 19:15 (wejście do Zoo 19:00) – odbyło się
6 - 08.09 godz. 19:15 (wejście do Zoo 19:00) – odbyło się
7 - 09.09 godz. 19:15 (wejście do Zoo 19:00) – odbyło się

W przypadku przewidywanych intensywnych opadów deszczu poszczególne spotkania mogą zostać anulowane (ze względu na niewielką aktywność nietoperzy w takich warunkach). Zarejestrowanym na taki wieczór uczestnikom zostanie zaoferowany udział w spotkaniu w kolejnych terminach (w miarę wolnych miejsc) lub w terminie dodatkowym.

Zgłoszenia prosimy przesyłać pod adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
Proszę podać: imię i nazwisko zgłaszanego uczestnika, e-mail (jeśli inny niż ten, spod którego wysyłano zgłoszenie) i telefon kontaktowy.

Zachęcamy do podania w zgłoszeniu, oprócz preferowanego terminu udziału, także ewentualnych terminów rezerwowych. Zgłoszenie nie jest równoznaczne z rejestracją. O przyjęciu zgłoszenia lub o wyczerpaniu się miejsc w danym terminie będziemy informować.

W związku z RODO informujemy, że przesłane dane będą przetwarzane wyłącznie w celu rejestracji uczestników i kontaktu z nimi w związku ze spotkaniami. Nie będą nikomu udostępniane ani wykorzystywane do jakichkolwiek innych celów. Przekazanie danych jest dobrowolne, ale jednocześnie konieczne w celu dokonania rejestracji.