Wieczory z nietoperzami

Już po raz trzeci zapraszamy na wieczory z nietoperzami w ramach wydarzenia „Nocne życie fortów”! W tym roku, w reżimie sanitarnym, spotykamy się pod gołym niebem, więc będziemy mogli obserwować aktywność nietoperzy od pierwszych przelotów. sala pełna nietoerzy b6

Wydarzenie składa się z prezentacji na temat nietoperzy oraz spaceru, podczas którego będziemy starali się podpatrzeć nietoperze latające w Forcie III i nad terenami do niego przylegającymi – w Nowym Zoo w Poznaniu. W obserwacjach pomogą nam: detektory ultradźwięków przetwarzające sygnały echolokacyjne nietoperzy w taki sposób, że stają się one słyszalne dla ludzi, termowizor oraz latarki z czerwonym światłem. Mamy nadzieję, że nietoperze dopiszą i licznie zaprezentują się uczestnikom.

Nietoperze żyją obok nas i są coraz bardziej dostrzegane. Nadal jednak poza specjalistami mało kto zdaje sobie sprawę, że w Polsce na wolności można spotkać przedstawicieli aż 27 ich gatunków, a większość z nich mieszka co najmniej okresowo w budynkach. Wbrew obiegowej, starej opinii, są to najczęściej budynki użytkowane i zamieszkałe. Zwykle jednak nietoperzy nie dostrzegamy z powodu ich skrytego trybu życia, nocnej aktywności oraz faktu, że większość wydawanych przez nie dźwięków ma częstotliwość niesłyszalną dla ludzkiego ucha. Wydarzenie „Nocne życie fortów” ma pokazać, jak patrzeć, aby je zobaczyć, i przekonać, że czy je zauważamy czy też nie, nie stanowią dla ludzi żadnego zagrożenia, a są bardzo pożyteczne.

Na terenie i w bezpośrednim sąsiedztwie Fortu III, położonego na terenie Nowego Zoo w Poznaniu, występuje kilkanaście gatunków nietoperzy. U niektórych z nich na przełomie sierpnia i września – gdy prowadzone będą zajęcia – można zaobserwować tak zwane rojenie i inne zachowania związane z godami, np. wabiące pieśni samców. O tym, że występują w fortach, większość ludzi wie niestety tylko z tablic informacyjnych. Wydarzenie „Nocne życie fortów” to jedyna w swoim rodzaju sposobność, aby samemu przekonać się o ich obecności, nie powodując przy tym niepokojenia i płoszenia zwierząt.

Tradycyjnie już, spotkania w ostatni weekend sierpnia (29.08-sobota i 30.08 – niedziela) odbędą się pod szyldem dwóch imprez: 24 Międzynarodowej Nocy Nietoperzy oraz VIII Dni Twierdzy Poznań

Zaplanowaliśmy 8 spotkań, w terminach:

21.08 piątek, godz. 20:15 (odbyło się)
22.08 sobota, godz. 20:15 (anulowano)
23.08 niedziela, godz. 20:15  (odbyło się)
28.08 piątek, godz. 20:00 (odbyło się)

29.08 sobota, godz. 20:00 (odbyło się)
30.08 niedziela, godz. 20:00 (odbyło się)
4.09 piątek, godz. 19:45 (brak miejsc)
5.09 sobota, godz. 19:45 (brak miejsc)
06.09 niedziela, godzina 19:45 - termin dodatkowy (brak miejsc)

Podana godzina oznacza porę, do której należy stawić się przed bramą do Nowego Zoo w Poznaniu przy ul. Krańcowej, na terenie którego znajduje się Fort III. Wchodzimy całą grupą. Po wejściu grupy do Zoo, nie będzie możliwości, by do niej dołączyć.

Każde z wydarzeń potrwa ok. dwóch godzin.

UWAGA! W przypadku wysokiego prawdopodobieństwa opadów deszczu wydarzenie zostanie przeniesione na inny termin lub odwołane, o czym uczestnicy zostaną poinformowani z wyprzedzeniem.

Obowiązują zapisy. Chętni proszeni są o pisanie pod adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Należy podać imię i nazwisko zgłaszanych uczestników, liczbę uczestników, e-mail (jeśli jest inny niż ten, spod którego wysyłano zgłoszenie) i telefon kontaktowy oraz informację: którego terminu dotyczy zgłoszenie (można zaznaczyć, czy w przypadku braku miejsca w preferowanym terminie można zapisać te osobę na inny -  takim wypadku należy podać także terminy rezerwowe).

Zgłoszenie nie jest równoznaczne z rejestracją. O przyjęciu zgłoszenia lub o wyczerpaniu się miejsc w danym terminie będziemy informować.

Dokonanie zgłoszenia i uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją postanowień Regulaminu wydarzenia „Nocne życie fortów” organizowanego w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 przez PTOP „Salamandra

Dzięki wsparciu imprezy przez Miasto Poznań udział w niej jest bezpłatny.

W związku z RODO informujemy, że przesłane dane będą przetwarzane wyłącznie w celu rejestracji uczestników i kontaktu z nimi w związku ze spotkaniami. Nie będą nikomu udostępniane ani wykorzystywane do jakichkolwiek innych celów. Przekazanie danych jest dobrowolne, ale jednocześnie konieczne w celu dokonania rejestracji.

SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETOWYCH MIASTA POZNANIA 

LOGO POZnan RGB JPEG

 (zapisy trwają)

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (Oświadczenie.pdf)Oświadczenie uczestnikaOŚWIADCZENIE uczestnika wydarzenia edukacyjnego organizowanego w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2193 Kb
Pobierz plik (Regulamin_NZF2020.pdf) Regulaminu wydarzenia „Nocne życie fortów” Regulaminu wydarzenia „Nocne życie fortów” organizowanego w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2138 Kb