Nie zaraź nietoperza!

Jak wielokrotnie podkreślamy – wywołujący COVID-19 wirus według obecnej wiedzy nie występuje u nietoperzy, więc człowiek nie może się nim od nich zarazić. Niestety – występuje on u ludzi i nietoperze, które mają z nimi kontakt, nie są bezpieczne.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody powołała światowy panel ekspertów, by ocenił niebezpieczeństwa, jakie wiąże się z możliwością zakażenia się nietoperzy wirusem SARS-COV-2 od ludzi oraz wypracował metody ich ograniczania. W połowie roku 2020 panel ten opracował szereg dokumentów kierowanych do różnych grup mających częsty kontakt z nietoperzami (naukowców, osób ratujących ranne i osłabione nietoperze, grotołazów, zbieraczy guana). Zawierają one wskazówki – jak się zachowywać, by zminimalizować ryzyko zakażenia nietoperzy.

Rehab IUCN infographic Polish july 2021-kor-w kopia

Ponieważ wiedza o wirusie i jego zakaźności stale się rozwija, wspomniany panel ekspertów stara się aktualizować te wytyczne, by uwzględniały najnowsze odkrycia i najlepsze aktualne praktyki. Dziś (2 lipca 2021) zostały opublikowane najnowsze wytyczne dla badaczy nietoperzy, a dwa dni temu – dla wszystkich, którzy okazjonalnie lub regularnie pomagają nietoperzom w potrzebie.

TUTAJ można znaleźć wszystkie do tej pory opublikowane wytyczne (po angielsku, a niektóre także w innych wersjach językowych). Poniżej przedstawiamy także tłumaczenie na polski wskazówek dla ośrodków rehabilitacji i osób pomagających nietoperzom. Warto się z nimi zapoznać – nigdy nie wiadomo, kiedy spotkamy na swej drodze nietoperza potrzebującego pomocy – powinniśmy wówczas wiedzieć, jak się zachować i jakich błędów nie popełniać.


Opublikowano w ramach projektu „GACEK”, dofinansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021 oraz z Budżetu Państwa.

Norweski-300

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (PL_Rehabilitation-recommendations_2.pdf)Rekomendacje-IUCN_PLZalecenia dot. ograniczania ryzyka przenoszenia SARS-COV-2 z ludzi na nietoperze - azyle1507 Kb