NOCNE ŻYCIE FORTÓW

Czy wiesz, że nocą nad twoją głową latają nietoperze? Chcesz je zobaczyć i dowiedzieć się więcej o tych najbardziej skrytych ssakach? Po raz kolejny zapraszamy na Nocne Życie Fortów – serię wieczornych wydarzeń, podczas których zobaczysz latające i łapiące owady, wolne, dzikie nietoperze, posłuchasz ich głosów i przekonasz się, jakie one są. Obraz z kamery termowizyjnej. W pomieszczeniu, po bokach stoją ludzie, a pośrodku i nad osobami latają nietoperze

Nietoperze żyją obok nas. W Polsce na wolności można spotkać przedstawicieli aż 27 ich gatunków, a większość z nich mieszka co najmniej okresowo w budynkach, i to budynkach użytkowanych i zamieszkałych przez ludzi. Nocą latają i żerują także w centrach miast. Mimo to mało jest okazji, aby obserwować je w naturze, przez co większość ludzi wciąż się ich obawia. Niektóre zimą licznie hibernują w fortach, ale w tym czasie nie można ich tam obserwować, żeby ich nie budzić. O tym, że w ogóle tam są, dowiedzieć się można tylko z tablic informacyjnych. Chcemy to zmienić. Poznańskie forty to jedna z najważniejszych krajowych ostoi nietoperzy oraz obszar Natura 2000 ustanowiony dla ochrony ich zimowisk. Jednak zwierzęta te nie tylko tu hibernują. Już teraz forty tętnią życiem. Nietoperze przylatują nocami do poziemnych pomieszczeń na tak zwane rojenie i gody. Podczas „Nocnego Życia Fortów” mają Państwo jedyną w swoim rodzaju sposobność, aby samemu przekonać się o powszechnej obecności nietoperzy wokół nas. Wydarzenie składa się z multimedialnej prezentacji na temat nietoperzy oraz spaceru, podczas którego podpatrujemy te ssaki latające w Forcie III i nad terenami do niego przylegającymi w Nowym Zoo w Poznaniu. W obserwacjach pomagają nam: detektory ultradźwięków przetwarzające sygnały echolokacyjne nietoperzy w taki sposób, że stają się one słyszalne dla ludzi, termowizor oraz latarki z czerwonym światłem. Dzięki temu nietoperze są dla nas widoczne i słyszalne, a my nie przeszkadzamy im w ich zwyczajnych aktywnościach. Zapraszamy serdecznie!

Na rok 2021 zaplanowaliśmy 8 spotkań, w terminach:

20.08.2021 piątek, godz. 19:45 *
21.08.2021 sobota, godz. 19:45 *
27.08.2021 piątek, godz. 19:30 *
28.08.2021 sobota, godz. 19:30 * (25 Międzynarodowa Noc Nietoperzy)
02.09.2021 czwartek, godz. 19:15 *
03.09.2021 piątek, godz. 19:15 *
09.09.2021 czwartek, godz. 19:00 *
10.09.2021 piątek, godz. 19:00 *

* Limit miejsc wyczerpany, na ten termin można się zgłaszać już jedynie na listę rezerwową. 

INFORMUJEMY, ŻE NA WSZYSTKIE TERMINY LIMITY MIEJSC JUŻ SĄ WYCZERPANE

Wydarzenia odbywają się na terenie Nowego Zoo w Poznaniu, przy ul. Krańcowej 81, w Forcie III i jego okolicach. Podana godzina oznacza porę, do której należy stawić się przed bramą Zoo (przed kasami). Wchodzimy całą grupą. Po wejściu grupy do Zoo nie będzie możliwości by do niej dołączyć.
Każde z wydarzeń potrwa ok. dwóch godzin.

UWAGA! W przypadku wysokiego prawdopodobieństwa opadów deszczu wydarzenie zostanie przeniesione na inny termin lub odwołane, o czym zarejestrowani uczestnicy zostaną poinformowani z wyprzedzeniem.

Obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń).
Aby się zapisać, należy dla każdego uczestnika wypełnić formularz  lub napisać pod adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , podając imię i nazwisko zgłaszanego uczestnika, wybrany termin (zalecamy podać także terminy rezerwowe) oraz dane kontaktowe (adres mailowy, nr telefonu). Przesłanie zgłoszenia albo wypełnienienie formularza nie jest równoznaczne ze skuteczną rezerwacją miejsca. O przyjęciu zgłoszenia lub o wyczerpaniu się miejsc w danym terminie będziemy informować e-mailowo.

Dzięki wsparciu Miasta Poznań udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Dokonanie zgłoszenia i uczestnictwo w wydarzeniu oznacza akceptację postanowień Regulaminu wydarzenia „Nocne Życie Fortów”.

W związku z RODO informujemy, że przesłane dane będą przetwarzane wyłącznie w celu rejestracji uczestników i kontaktu z nimi w związku wydarzeniem „Nocne Życie Fortów”. Nie będą nikomu udostępniane ani wykorzystywane do innych celów. Przekazanie danych jest dobrowolne, ale jednocześnie konieczne do dokonania rejestracji.

 


 

SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETOWYCH MIASTA POZNANIA

LOGO POZnan RGB JPEG

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (Oświadczenie.pdf)Oświadczenie uczestnikaOŚWIADCZENIE uczestnika wydarzenia edukacyjnego organizowanego w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2193 Kb
Pobierz plik (Regulamin_NZF2021.pdf)Regulamin wydarzenia „Nocne życie fortów”Regulaminu wydarzenia „Nocne życie fortów” organizowanego w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2840 Kb