Spotkaj nietoperze fortów!

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą zobaczyć i usłyszeć latające tuż na głową nietoperze i dowiedzieć się więcej o tych skrytych ssakach, do wspólnego spotkania z nietoperzami latających w okolicy i wewnątrz Fortu III w Poznaniu, w ramach wydarzenia Nietoperze Fortów.

Obraz z kamery termowizyjnej. W pomieszczeniu, po bokach stoją ludzie, a pośrodku i nad osobami latają nietoperze

„Nietoperze Fortów”, w latach poprzednich organizowane pod nazwą „Nocne Zycie Fortów”, to okazja aby przekonać się o powszechnej obecności nietoperzy wokół nas. Wydarzenie składa się z multimedialnej prezentacji na temat nietoperzy oraz spaceru, podczas którego podpatrujemy te ssaki latające w Forcie III i nad terenami do niego przylegającymi w Nowym Zoo w Poznaniu. W obserwacjach pomagają nam: detektory ultradźwięków przetwarzające sygnały echolokacyjne nietoperzy w taki sposób, że stają się słyszalne dla ludzi, termowizor oraz latarki z czerwonym światłem. Dzięki temu nietoperze są dla nas widoczne i słyszalne, a my nie przeszkadzamy im w ich zwyczajnej aktywności.

Nietoperze żyją obok nas. W Polsce na wolności można spotkać przedstawicieli aż 27 ich gatunków, a większość z nich mieszka co najmniej okresowo w budynkach, i to użytkowanych i zamieszkałych przez ludzi. Nocą latają i żerują także w centrach miast. Mimo to mało jest okazji, aby obserwować je w naturze, przez co większość ludzi wciąż się ich obawia. Niektóre zimą licznie hibernują w fortach, ale w tym czasie nie można ich tam obserwować, żeby ich nie budzić. O tym, że w ogóle tam są, dowiedzieć się można tylko z tablic informacyjnych. Chcemy to zmienić. Poznańskie forty to jedna z najważniejszych krajowych ostoi nietoperzy oraz obszar Natura 2000 ustanowiony dla ochrony ich zimowisk. Jednak zwierzęta te nie tylko tu hibernują. Już teraz forty tętnią życiem. Nietoperze przylatują nocami do poziemnych pomieszczeń na tak zwane rojenie i gody.

Na rok 2022 zaplanowaliśmy 5 spotkań, w terminach:

UWAGA - na wszystkie terminy mamy już komplet zgłoszeń - przyjmujemy zapisy jedynie na listy rezerwowe.

Wydarzenia odbywają się na terenie Nowego Zoo w Poznaniu, przy ul. Krańcowej 81, w Forcie III i jego okolicach. Podana godzina oznacza porę, do której należy stawić się przed bramą Zoo (przed kasami). Wchodzimy całą grupą. Po wejściu grupy do Zoo nie będzie możliwości by do niej dołączyć.
Każde z wydarzeń potrwa ok. dwóch godzin.

UWAGA! W przypadku wysokiego prawdopodobieństwa opadów deszczu wydarzenie zostanie przeniesione na inny termin lub odwołane, o czym zapisani uczestnicy zostaną poinformowani z wyprzedzeniem.

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY, A LICZBA MIEJSC JEST OGRANICZONA (decyduje kolejność zgłoszeń).
Aby się zapisać, należy dla każdego uczestnika wypełnić formularz lub napisać pod adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , podając imię i nazwisko zgłaszanego uczestnika, wybrany termin (zalecamy podać także terminy rezerwowe, na wypadek gdyby na preferowany był już komplet uczestników) oraz koniecznie dane kontaktowe (adres mailowy, nr telefonu). Przesłanie wypełnionego formularza nie jest równoznaczne ze skuteczną rezerwacją miejsca. O przyjęciu zgłoszenia lub o wyczerpaniu się miejsc w danym terminie będziemy informować e-mailowo.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

W związku z RODO informujemy, że przesłane dane będą przetwarzane wyłącznie w celu rejestracji uczestników i kontaktu z nimi w związku wydarzeniem „Nocne Życie Fortów”. Nie będą nikomu udostępniane ani wykorzystywane do innych celów. Przekazanie danych jest dobrowolne, ale jednocześnie konieczne do dokonania rejestracji.

Zapraszamy serdecznie!


Wydarzenia w ramach Dni Twierdzy Poznań (sierpniowe) dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania”.

LOGO POZnan RGB JPEG

Zajęcia edukacyjne dla grup mieszkańców połączone z obserwacją nietoperzy PTOP „Salamandra” prowadzi obecnie w ramach projektu „GACEK”, dofinansowanego przez od Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021 oraz z Budżetu Państwa.

Norweski-300