Kolejne wieczory z nietoperzami!

Ogłaszamy terminy kolejnych wydarzeń, podczas których można będzie zobaczyć i usłyszeć latające tuż na głową nietoperze, a także dowiedzieć się więcej o tych skrytych ssakach.

Choć Międzynarodowa Noc Nietoperzy za nami, zapraszamy na 7 nowych terminów. Zapisy przez formularz.:

  • 8 września - piątek,
  • 9 września - sobota,
  • 11 września - poniedziałek,
  • 12 września - wtorek,
  • 13 września - środa,
  • 14 września - czwartek,
  • 15 września - piątek.

„Nietoperze Fortów” to okazja, by przekonać się o powszechnej obecności nietoperzy wokół nas. Wydarzenie składa się z multimedialnej prezentacji na temat nietoperzy oraz spaceru, podczas którego podpatrujemy te ssaki latające w Forcie III i nad terenami do niego przylegającymi w Nowym Zoo w Poznaniu. W obserwacjach pomagają nam: detektory ultradźwięków przetwarzające sygnały echolokacyjne nietoperzy w taki sposób, że stają się słyszalne dla ludzi, termowizor oraz latarki z czerwonym światłem. Dzięki temu nietoperze są dla nas widoczne i słyszalne, a my nie przeszkadzamy im w ich zwyczajnej aktywności.

Nietoperze żyją obok nas. W Polsce na wolności można spotkać przedstawicieli aż 28 ich gatunków, a większość z nich mieszka co najmniej okresowo w budynkach, i to użytkowanych i zamieszkałych przez ludzi. Nocą latają i żerują także w centrach miast. Mimo to mało jest okazji, aby obserwować je w naturze. Dlatego większość ludzi wciąż się ich obawia. Niektóre zimą licznie hibernują w fortach. W tym czasie nie można ich tam jednak obserwować, żeby ich nie budzić. O tym, że w ogóle tam są, dowiedzieć się można tylko z tablic informacyjnych. Chcemy to zmienić. Poznańskie forty to jedna z najważniejszych krajowych ostoi nietoperzy oraz obszar Natura 2000 ustanowiony dla ochrony ich zimowisk. Jednak zwierzęta te nie tylko tu hibernują. Już teraz forty tętnią życiem. Nietoperze przylatują nocami do poziemnych pomieszczeń na tak zwane rojenie i gody.

Wszystkie wydarzenia odbędą się na  terenie Nowego Zoo w Poznaniu przy ul. Krańcowej 81, w Forcie III i jego okolicach. Rozpoczęcie o godz. 19:30  (czas trwania ok. 2 h).

Podana godzina oznacza porę, do której należy stawić się przed bramą Zoo (przed kasami). Wchodzimy całą grupą. Po wejściu grupy do Zoo nie będzie możliwości, by do niej dołączyć.Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń).

Nietoperze Fortów

Aby się zapisać, należy wypełnić formularz (kliknięcie na tekst przekierowuje do formularza) 

W przypadku braku dostępności formularza, można napisać pod adres  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ", podając:

  • imię i nazwisko zgłaszanego uczestnika lub uczestników,
  • liczbę zgłaszanych osób,
  • prawidłowe dane kontaktowe zgłaszającego: adres mailowy i nr telefonu – są one niezbędne do potwierdzenia rezerwacji terminu i ewentualnego przekazywania ważnych informacji organizacyjnych.

Brak kompletu informacji może skutkować nieskutecznym zapisem. Dlatego, jeśli to tylko możliwe, sugerujemy skorzystanie z formularza.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc przesłanie wypełnionego formularza nie jest równoznaczne ze skuteczną rezerwacją. O przyjęciu zgłoszenia lub o wyczerpaniu się miejsc będziemy informować e-mailowo.

Zapraszamy!


Wydarzenie "Nietoperze Fortów" jest współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Logo WFOSiGW nowe male

Działania informacyjne dotyczące ochrony nietoperzy w budynkach prowadzimy w ramach projektu „GACEK – kompleksowy program podnoszenia świadomości społecznej na temat ekosystemów stanowiących siedliska nietoperzy”, dofinansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021 oraz z Budżetu Państwa.

Norweski-300

Wydarzenie "Nietoperze Fortów" w Forcie III odbywa się dzięki uprzejmości Nowego Zoo w Poznaniu

LOGO ZOO