Jak blisko lasu i jeziora może stać wiatrak?

wiatraki-las Do Sejmu trafił pilny projekt ustawy dotyczący zamrożenia cen energii, w którym jako tak zwana „wrzutka” znalazły się także przepisy znacząco zmniejszające dopuszczalne odległości elektrowni wiatrowych od zabudowy mieszkaniowej, ale także od obszarów chronionych. A co z lasami, rzekami i jeziorami? Projekt tę sprawę pomija, mimo że jest kluczowa dla ochrony nietoperzy i ptaków.

Początkowo wyglądało na to, że znów będzie tylko kilka dni na odniesienie się do projektu ustawy, a ewentualnych uwag nikt nie będzie poważnie rozpatrywał. W chwili pisania tego tekstu docierają do nas jednak na razie nieoficjalne wieści, że sprawa wiatraków zostanie wyłączona z pilnego projektu poselskiego i będzie procedowana w bardziej normalnym trybie. Tym niemniej, uwzględniając wagę sprawy dla ochrony nietoperzy, PTOP „Salamandra” w pilnym trybie przygotowało opinię dotyczącą pierwszej wersji tego projektu.

W opinii tej proponujemy m.in. wprowadzenie do przepisów „na sztywno” buforu 200 m między lasami oraz zbiornikami i ciekami wodnymi a lokalizacją elektrowni wiatrowych. Taka odległość znajdowała się już w krajowych i międzynarodowych wytycznych dotyczących ocen oddziaływania farm wiatrowych na nietoperze, ale – delikatnie mówiąc – nie przez wszystkie organy była przestrzegana.

Z tą i innymi propozycjami PTOP „Salamandra” można zapoznać się w opinii zamieszczonej poniżej. Ciekawe, czy tym razem Sejm nieco poważniej potraktuje opinię fachowej organizacji przyrodniczej, niż to bywało w ostatnich latach…

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (Wiatraki_opinia-PTOP-Salamandra.pdf)Wiatraki_opinia-PTOP-Salamandra.pdfOpinia PTOP Salamandra w sprawie projektu ustawy376 Kb