Jak chronić schronienia nietoperzy?

Ukazał się kolejny zeszyt publikacji Porozumienia na rzecz Ochrony Populacji Europejskich Nietoperzy EUROBATS. Jest to poradnik dotyczący ochrony nadziemnych schronień nietoperzy. Jego anglojęzyczną wersję można otrzymać nieodpłatnie w siedzibie PTOP „Salamandra”.

Jakie gatunki nietoperzy występuję w blokach, a jakie można spotkać w szczelinach mostu? Co tam robią i jak je zabezpieczyć, by nie ucierpiały w trakcie remontu? Jak pogodzić ochronę zabytków z zachowaniem w nich schronień kolonii rozrodczych nietoperzy? Odpowiedzi na te i inne pytania można szukać w najnowszym poradniku EUROBATS.

Poprzednie poradniki mówiły m.in. jak chronić nietoperze w podziemiach (nr 2) i jak oceniać wpływ planowanych farm wiatrowych na nietoperze (nr 3). Serię rozpoczyna zeszyt podsumowujący pierwsze 15 lat Porozumienia.

PTOP „Salamandra” otrzymała kilkadziesiąt egzemplarzy najnowszego zeszytu w wersji angielskiej. Dysponujemy też jeszcze pewną liczbą egzemplarzy poprzednich numerów. Osoby, które chciałyby otrzymać te broszury, mogą je uzyskać nieodpłatnie w biurze „Salamandra”. Można je dostać osobiście, lub drogą pocztową. W tym drugim wypadku, po potwierdzeniu, że jeszcze mamy egzemplarz danego numeru i jego zarezerwowaniu drogą elektroniczną ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ), należy przesłać do naszego biura zaadresowaną do siebie i zaopatrzoną w odpowiednie znaczki kopertę formatu A4, wraz z informacją, jakiej publikacji dotyczy.

Uwaga – oferta ta obowiązuje do czasu wyczerpania się poszczególnych numerów. Nie zwracamy kopert przesłanych bez wcześniejszego uzgodnienia, jeśli nakład zamawianego numeru się wyczerpie. Zamawiający odpowiada też za naklejenie na kopertę zwrotną właściwych znaczków (waga jednej broszury to ok. 150 g, cennik Poczty Polskiej dostępny jest TUTAJ).


Andrzej Kepel