Nietoperze do szkół!

Jednym z zagrożeń nietoperzy są ludzkie uprzedzenia. Powodują nie tylko bezpośrednie zabijanie tych zwierząt, ale częściej równie groźną obojętność. - Ta inwestycja spowoduje zniszczenie kolonii nocków? No to co? Kto by się przejmował tymi obrzydlistwami? - Jeśli chcemy skutecznie chronić nietoperze, musimy przede wszystkim zmieniać takie nastawienie. A najlepiej zaczynać od dzieci.

Nietoperze, jeśli nie są przedmiotem strachu, to przynajmniej obrzydzenia lub niechęci. Dlaczego? Większość z ludzi nigdy w życiu nie miała okazji przyjrzeć się tym zwierzętom z bliska. Widzimy co najwyżej o zmroku ich ciemne sylwetki przemykając na tle wieczornego nieba. A nasze wyobrażenia kształtują filmowe horrory, legendy i ludowe wierzenia o wplątywaniu się we włosy i podobnych, bzdurnych okropnościach.

Ci, którzy mieli okazję poznać te zwierzęta z bliska wiedzą, że są często śliczne, mają swój indywidualny charakter, wspaniałą pamięć, liczne niezwykłe umiejętności, a nade wszystko - całe swe życie spędzają na staraniach, by nasz świat był dla nas przyjemniejszy - np. zjadając ogromne ilości uprzykrzonych komarów.

W trakcie trwającego międzynarodowego Roku Nietoperzy PTOP „Salamandra” postanowiła dotrzeć z przyjaznym wizerunkiem nietoperzy do dzieci i młodzieży. Nie do jakiejś małej grupki, ale do wszystkich młodych ludzi w Polsce. Dlatego w drugiej połowie maja, przy okazji wysyłania do wszystkich szkół w Polsce informacji o kampanii dotyczącej inwentaryzacji stanowisk obcych gatunków żółwi słodkowodnych, wysłaliśmy też plakat ukazujący nietoperze inaczej. Było to możliwe dzięki wsparciu NFOŚiGW. Mamy nadzieję, że nauczyciele wykorzystają go na szkolnych gazetkach. Plakat nie niesie może wiele treści, ale odsyła na naszą stronę internetową, gdzie można znaleźć więcej informacjo o nietoperzach (i nie tylko).

Andrzej Kepel