Nietoperze wychodzą na ulice!

Ponieważ wiele zagrożeń dla nietoperzy wynika z ludzkiej niewiedzy i uprzedzeń, w dniach 3-9 września zwierzęta te wyjdą na ulice kilku największych polskich miast, by wyjaśniać przechodniom, że nie tylko nie są groźne, ale dzięki nim ludziom żyje się znacznie lepiej.

Serię happeningów z udziałem ludzi przebranych za różne występujące w Polsce nietoperze organizuje Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”, z okazji międzynarodowego Roku Nietoperza. Pierwsze z nich odbędą się w godz. 14-17 w następujących miejscach:

3 września - na Rynku we Wrocławiu.
4 września - na Rynku Głównym w Krakowie
5 września - na ul. Piotrkowskiej w Łodzi
6 września - na Placu Zamkowym w Warszawie

Dodatkowo 8 września - na Placu Wolności w Poznaniu, w trakcie Dnia Organizacji Pozarządowych - poza powtarzanym przez cały dzień występem nietoperzy, będzie można odwiedzić punkt informacyjny dotyczący tych zwierząt.

Podczas tych ulicznych wydarzeń nietoperze będą się starały przełamywać negatywne stereotypy o sobie i wyjaśniać, dlaczego warto je polubić i chronić. Przechodnie będą otrzymywać materiały informacyjne i promujące ochronę tych sympatycznych ssaków. Będą się też mogli fotografować w towarzystwie gacka, mopka, mroczka, podkowca i nocka.

Alicja Jagielska

 


Happeningi są organizowane dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.