Pomóż badać i chronić nietoperze w Afryce

Nv Na prośbę przyrodników z Kenii badacze nietoperzy z „Salamandry” organizują wyprawę naukowo-edukacyjną nad Jezioro Wiktorii w Afryce Wschodniej. Potrzebne jest wsparcie polskich miłośników przyrody.

Polsko-kenijska wyprawa, która odbędzie się w marcu, ma trzy zasadnicze cele:

  • poznanie, jakie gatunki nietoperzy występują w tej części Afryki,
  • wsparcie kenijskich chiropterologów, poprzez przekazanie im nowoczesnego sprzętu do badań nietoperzy oraz przeszkolenie w jego używaniu,
  • zapoczątkowanie działań edukacyjnych, wyjaśniających lokalnej społeczności znaczenie, jakie mają nietoperze dla tamtejszych ekosystemów i ludzi.

Niestety – żadne polskie fundusze nie dotują takich działań poza granicami kraju. Chiropterolodzy, którzy zdecydowali się jechać, są gotowi ponieść większość wydatków z własnej kieszeni. Łączny koszt przekracza jednak ich możliwości. Stąd postanowiliśmy spróbować zwrócić się do polskich przyrodników i wszystkich, którzy uważają, że warto przyrodę poznawać i chronić, by wsparli to przedsięwzięcie. Jeśli uda się zebrać wystarczająco wielu prywatnych sponsorów, nawet niewielkie, kilku- czy kilkunastozłotowe darowizny dadzą łącznie wystarczającą kwotę, by kupić dla kenijskich badaczy nowoczesne sieci, a dla polskich – szczepienia i ubezpieczenie.
Taki sposób zdobywania funduszy na wartościowe przedsięwzięcia nazywa się crowdfunding (czyli finansowanie przez tłum) i stopniowo staje się coraz popularniejsze także w Polsce. Środki na ten cel staramy się zebrać na serwisie Polakpotrafi.pl, specjalnie poświęconym organizowaniu takiego wsparcie. Zapraszamy do odwiedzenia szczegółowego opisu wyprawy który jest tam zamieszczony. Przez tę stronę można deklarować gotowość wsparcia (w zamian za symboliczne nagrody). Wczoraj, w ciągu pierwszych kilku godzin akcji zbierania funduszy udało się zgromadzić 7% minimalnej brakującej kwoty. Zbiórka potrwa jeszcze 3 tygodnie. Ważnym rodzajem pomocy jest też rozpropagowanie informacji i akcji.


P.S.
Dostajemy zgłoszenia, że niektóre osoby mają problemy z zarejestrowaniem się na serwisie i zadeklarowaniem wpłaty. Zachęcamy do podjęcia próby – to nie jest bardzo skomplikowane. Jednak informujemy, że jest też alternatywna możliwość wsparcia – poprzez wpłatę wybranej kwoty bezpośrednio na konto „Salamandry”, koniecznie z dopiskiem na przelewie: darowizna – nietoperze w Afryce”. Zapewniamy takie same nagrody, jak w przypadku wpłat na serwisie Polakpotrafi.pl.