Tygrzyk wszędobylski?

Tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi) należy do nielicznych krajowych pająków, które mają bardzo charakterystyczny wygląd i są łatwo rozpoznawalne. Dotyczy to zwłaszcza jego okazałej samicy - jej pasiasty, czarno-żółty odwłok oraz sieć najczęściej z charakterystycznym zygzakiem powodują, że nie można jej pomylić z żadnym innym pająkiem. Niegdyś rzadki, obecnie występuje prawdopodobnie niemal w całej Polsce. Czy na pewno?
 
 
Samica tygrzyka paskowanego oraz robocza mapa przedstawiająca zebrane do tej pory dane o stanowiskach tego gatunku w Polsce.
Fot. Andrzej Kepel

Tygrzyk zasiedla bardzo różnorodne środowiska, jednak zawsze dobrze nasłonecznione, nie porośnięte gęsto drzewami i krzewami. Oprócz swojego pięknego ubarwienia gatunek ten zaskakuje nas bardzo szybkim rozprzestrzenianiem się w Polsce -zwłaszcza w ostatnich latach. Gatunek ten pochodzi z obszaru Morza Śródziemnego, zaś w Polsce pierwszy raz został zaobserwowany pod koniec XIX wieku w Galicji. Ostatnie podsumowanie wiedzy o występowaniu tego pająka w Polsce, wydane w roku 1998, pokazuje, że wówczas występował na obszarze około dwu trzecich kraju. Dwa lata temu użytkownicy Forum Dyskusyjnego „Przyroda” (temat dotyczący tygrzyka) postanowili rozejrzeć się wokół siebie i poszukać tygrzyków. Okazało się, że gatunek ten dotarł już niemal wszędzie... zebrano kilkaset obserwacji (w porównaniu z 80 zebranymi przed rokiem 1998...) pochodzących m.in. z Suwalszczyzny, Mierzei Wiślanej, okolic jeziora Oświn czy centrum Puszczy Białowieskiej.

Obecnie zebrane materiały są opracowywane. Jednak na pewno wiele informacji o zauważonych tygrzykach pozostaje jeszcze jedynie w głowach czy notatkach przyrodników. Dlatego staramy się dotrzeć do jak największej liczby osób z prośbą o przekazanie nam wiadomości o obserwacjach tego pająka. Potrzebne są następujące dane:

   1. Data obserwacji (może być przybliżona).
   2. Stanowisko (rodzaj i lokalizacja).
   3. Co obserwowano (np. sieć, kokon, dorosły osobnik…).
   4. Kto obserwował (proszę też podać adres e-mailowy lub telefon kontaktowy).

Bardzo prosimy o przesyłanie swoich obserwacji pod adresem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Materiały będziemy zbierać i opracowywać zapewne jeszcze do końca tego roku. Dziękujemy za pomoc!

Marek Kowalski

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.