KOMUNIKAT – funkcjonowanie „Salamandry” w dobie SARS-CoV-2

korona-stop Szanowni członkowie, wolontariusze, współpracownicy i sympatycy PTOP „Salamandra” oraz wszyscy oczekujący naszej pomocy czy porady. Uprzejmie informujemy, że do odwołania (w trudnym do określenia czasie) wstrzymaniu uległy wszystkie formy naszej działalności związane z gromadzeniem się większej liczby osób.

W szczególności zawieszamy wszystkie:

  • konkursy związane z bezpośrednimi spotkaniami uczestników1;
  • zajęcia edukacyjne (w tym prelekcje i warsztaty) w szkołach i innych placówkach;
  • wycieczki, zajęcia terenowe, pikniki ekologiczne i inne edukacyjne akcje plenerowe;
  • szkolenia specjalistyczne;
  • wystawy;
  • akcje związane z udziałem większej liczby wolontariuszy (w tym akcje wolontariatu pracowniczego dla jednostek zewnętrznych);
  • bezpośrednie spotkania eksperckie, seminaria i konferencje.

W najbliższym czasie będziemy pracowali nad tymczasową zmianą niektórych tych rodzajów działalności na formę on-line.

Także biuro naszego Towarzystwa przeszło w znacznym stopniu na tryb pracy zdalnej. W przypadku potrzeby kontaktu, zachęcamy przede wszystkim do skorzystania z poczty elektronicznej lub postów na Facebooku.

Zapewniamy jednocześnie, że mamy zamiar kontynuować wszystkie nasze przedsięwzięcia ochronne i badawcze, w tym wsparcie eksperckie, co najwyżej modyfikując niektóre formy pracy. Nadal także działa nasz nietoperzowy telefon alarmowy i prowadzimy niezbędne akcje ratunkowe i interwencje dotyczące nietoperzy.

Nie przerywamy także naszych działań edukacyjnych za pomocą środków komunikacji na odległość. Czytelników naszego Magazynu Przyrodniczego SALAMANDRA informujemy, że pierwszy tegoroczny numer jest na ukończeniu, ale jego wydanie drukiem i dystrybucja może ulec pewnemu opóźnieniu, w związku z ograniczeniem działalności niektórych kontrahentów zewnętrznych.

Życzymy Wszystkim zdrowia i zachęcamy do wykorzystania najbliższego czasu do poznawania i obcowania z przyrodą2.

Zarząd PTOP „Salamandra”

 


1 Etap wojewódzki konkursu wiedzy przyrodniczej „Mieszkańcy naszych lasów” zostaje tymczasowo przesunięty co najmniej do połowy maja. Ostateczna informacja o terminie ewentualnego przeprowadzenia, zmianie formy lub odwołaniu etapu zostanie przesłana do wszystkich zainteresowanych szkół pocztą elektroniczną do dn. 15 kwietnia 2020 r. oraz zamieszczona na naszej stronie internetowej.
2 O zasadach bezpiecznego przebywania na łonie natury piszemy w artykule: „Zostań w domu” nie wyklucza samotnych spacerów