Poznaniacy poznają przyrodę – wybierz wykład

nagłówek-4

Czy mieszkańcy Poznania interesują się przyrodą? Co ich najbardziej interesuje? Przekonajmy się! Planujemy zorganizowanie otwartego wykładu on-line na temat przyrodniczy wybrany w głosowaniu przez poznańskich internautów.

„Poznaniacy poznają przyrodę” to pilotażowy mini projekt sfinansowany z budżetu Miasta Poznania. Proponujemy do wyboru 3 tematy wykładów. Przez 10 dni od zamieszczenia tej informacji (do 12 listopada godzina 23:59) będzie można na nie głosować. Ten temat, który uzyska największe zainteresowanie, zostanie wygłoszony on-line. Udział w wykładzie będzie bezpłatny. Nie będzie limitowany wyłącznie do mieszkańców Poznania, choć są oni głównymi adresatami.

Poniżej przedstawiamy krótkie opisy proponowanych tematów i prelegentów.

Wykład (prezentacja) odbędzie się w drugiej połowie listopada. O dokładnym terminie i sposobie rejestracji słuchaczy poinformujemy na naszej stronie www, a także na profilu fejsbukowym „Salamandry”. Osoby uczestniczące w głosowaniu będą mogły podać swój adres e-mail, na który zostanie dodatkowo przesłane zaproszenie z informacjami. Zapraszamy!

FORMULARZ DO GŁOSOWANIA
[GŁOSOWANIE JUŻ SIĘ ZAKOŃCZYŁO - O WYNIKACH I TRERMINIE WYKŁADU POWIADOMIY W OSOBNYM ARTYKULE]


TEMATY WYKŁADÓW DO WYBORU (głosowania)

1. Dzikie zwierzę na mojej drodze – kiedy i jak pomagać, a kiedy zostawić i odejść?

Dzikie zwierzęta stanęły w obliczu ogromnego wyzwania - pochłaniającej ich świat cywilizacji. Próbują w niej odnaleźć swoje miejsce. Podejmują codzienne ryzyko życia w sąsiedztwie człowieka. Jedne radzą sobie dobrze, inne stawiają czoła spotykającym je z tego powodu nieszczęściom. By pomóc im przetrwać, trzeba nauczyć się te dwa przypadki rozpoznawać.
Podczas wykładu w sposób skondensowany i przystępny zostanie zaprezentowane, jak dostrzegać istoty, które potrzebują ludzkiej pomocy, oraz jak bez szkody dla nich im jej udzielać. Kiedy zostawić zwierzę w spokoju i odejść, oraz jak zapobiegać zwierzęcym tragediom.
Umiejętność odpowiedniego reagowania przy spotkaniach z dzikimi zwierzętami niejednokrotnie ratuje im życie. Warto wiedzieć jak pomagać, by nie szkodzić.

Prelegentka: Maria Kuczkowicz – lekarz weterynarii, na co dzień pracuje z poznańskim ogrodzie zoologicznym, współpracuje z PTOP "Salamandra" między innymi przy ratowaniu nietoperzy, które popadły w tarapaty, a także z Polskim Stowarzyszeniem Ochrony Jeży „Nasze Jeże”. Prowadzi w mediach społecznościowych projekt „W imieniu tych, co nie mówią”.

wyklad 1

2. Nietoperze świata

Dla wielu ludzi – w tym twórców horrorów – wszystkie nietoperze są takie same: czarne, latające i złowrogie. Tymczasem jest to jedna z najbardziej różnorodnych grup zwierząt. Stanowią 20% żyjących obecnie gatunków ssaków (do tej pory na świecie opisano ich ponad 1420, a w Polsce 27). Nie stronią od ludzi i najczęściej mieszkają w ich bliskim sąsiedztwie lub wręcz pod tym samym dachem. A czy są groźne? Około 20% z nich to niewinni weganie, kolejne 70% owszem poluje… ale na „upiorne” owady. Niestety ludzie tego nie wiedzą. A wy? Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o tych najsłabiej znanych zwierzętach, zapraszamy do głosowania na ten wykład. Prelekcja zawiera subiektywny przegląd niesamowitych przystosowań i zwyczajów nietoperzy.

Prelegentka: Marta Kepel – specjalista od nietoperzy zajmujący się nimi od ponad 10 lat. Pracuje w PTOP „Salamandra”. Prowadzi alarmowy telefon nietoperzowy i warsztaty dotyczące nietoperzy. Oprócz działań ochronnych i badawczych w Polsce, uczestniczyła w obserwacjach nietoperzy w Afryce, na Madagaskarze, w Azji i Ameryce Środkowej.

Wyklad 2

3. Niesporczaki – kosmiczne zwierzęta, które możemy spotkać w ogródku

Niesporczaki to drobne bezkręgowce zasiedlające wszystkie ziemskie ekosystemy, od rejonów polarnych aż po tropiki. Spotkać je możemy w mszakach, porostach, glonach, glebie czy osadach słodkowodnych i morskich. Znamy ich ponad 1200 gatunków. Niesamowitą „umiejętnością” niesporczaków jest ich zdolność do wchodzenia w stan kryptobiozy, czyli niejako „uśpienia”, dzięki której mogą one przeżyć niemal w każdych warunkach. Mogą więc przetrwać bez wody, zamrożenie w ciekłym azocie, ugotowanie w 150 ºC czy ekspozycję na gigantyczne dawki promieniowania. Mogą przeżyć w próżni kosmicznej bez żadnej osłony, dzięki czemu są uważane za organizmy modelowe w badaniach kosmicznych i astrobiologicznych. Na wykładzie będzie się można zapoznać z tymi zwierzętami oraz dowiedzieć, jak je znaleźć u siebie w ogródku.

Prelegent: Łukasz Kaczmarek – profesor na Wydziale Biologii UAM. Od 20 lat zajmuje się on badaniami nad niesporczakami. Do tej pory opisał ponad 100 nowych dla wiedzy gatunków tych zwierząt z całego świata, od Arktyki po rejony tropikalne. Zajmuje się również możliwościami wykorzystania niesporczaków w badaniach kosmicznych i astrobiologicznych.

Wyklad 3


SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETOWYCH MIASTA POZNANIA

LOGO-POZnan