Unowocześnienie ścieżki przyrodniczej w Rezerwacie "Meteoryt Morasko"

Rozpoznanie aktualnych zasobów przyrodniczych Rezerwatu „Meteoryt Morasko”, zachowanie występujących w nim chronionych gatunków, interesujących siedlisk przyrodniczych oraz walorów geologicznych, a także utworzenie na jego terenie ścieżki przyrodniczej i wykorzystywanie tego obiektu do celów edukacyjnych, było pierwszym przedsięwzięciem Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandry”. Kontynuujemy je do dziś.

Rezerwat „Meteoryt Morasko” powstał w roku 1976, w celu ochrony miejsca upadku meteorytu żelaznego oraz fragmentu lasu dębowo-grabowego (tzw. grądu).

Teren jest miejscem szczególnym dla Poznania, Polski, Europy, a nawet świata. 5000 lat temu spadł tutaj deszcz meteorytów żelaznych. Do dzisiaj na terenie Rezerwatu odnajdywane są liczne meteoryty, włączając w to odkrycie największego (261 kg) meteorytu w Polsce. Meteoryt ten jest jednocześnie czwartym co do wielkości meteorytem odnalezionym w Europie. Na terenie Rezerwatu znajduje się także siedem kraterów uderzeniowych. Na świecie znanych jest około dwustu kraterów tego typu, ale tylko przy niewielkiej ilości kraterów odnajdywane są także meteoryty. Dodatkowo Rezerwat „Meteoryt Morasko” jest jednym z dwóch miejsc na świecie, gdzie spadek meteorytu nastąpił w tzw. „miękkie” osady. Poznań jest także jedynym miastem na świecie, które w swoich granicach posiada kratery pometeorytowe. Fakt ten czyni Rezerwat ewenementem na skalę światową.

Oprócz walorów „kosmicznych”, obiekt ma ogromną wartość przyrodniczą.

przylaszczka

Z uwagi na odkrycie w październiku 2012 r. na terenie Rezerwatu największego z dotychczas znalezionych w Polsce fragmentów meteorytu z inicjatywy pracowników Instytutu Geologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutu Obserwatorium Astronomicznego UAM powstał plan zmodernizowania ścieżki edukacyjnej. Nowa ścieżka, wykorzystująca dodatkowo mobilne aplikacje, prezentowałaby m.in. poszerzone informacje na temat powstania kraterów w Rezerwacie i meteorytów na świecie. Również walory przyrodnicze byłyby zaprezentowane w bardziej atrakcyjny sposób, wykorzystujący współczesne możliwości techniczne. Ścieżka powstaje przy współpracy naukowców z UAM z „Salamandrą”.

Zachęcamy do wsparcia utworzenia unowocześnionej ścieżki i wpłacanie na ten cel darowizn na konto PTOP „Salamandra”:

31 1020 4027 0000 1802 0401 6929

 

Zobacz też:

http://www.salamandra.org.pl/rezerwat.html

 

Ewa Olejnik