Pomniki przyrody to twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej. Należą do nich okazałych rozmiarów drzewa i głazy narzutowe. Ponad 170 takich obiektów znajduje się w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim.
Trwa realizacja projektu “Inwentaryzacja pomników przyrody wraz z kampanią promocyjną lokalnego dziedzictwa przyrodniczego”. W jego ramach powstała strona internetowa: www.pomniki-przyrody.info, która prezentuje wszystkie tego typu obiekty zinwentaryzowane w sierpniu tego roku na obszarze Lokalnej Strategii Rozwoju (powiat czarnkowsko-trzcianecki, z wyjątkiem miasta Czarnków). Na stronie znaleźć można opisy pomników, informacje o ich lokalizacji (wraz ze współrzędnymi GPS) i zdjęcia. Jest też m.in. instrukcja powoływania nowych pomników i wiele ciekawostek związanych z tematem.
Wkrótce wydane zostaną pocztówki poświęcone najpiękniejszym pomnikom przyrody tego obszaru, powstaje również wystawa, która prezentowana będzie w bibliotekach. Trwa konkurs na rysunek promujący ochronę starych drzew, a już niedługo rozpoczną się warsztaty edukacyjne w szkołach. W ramach projektu została również utworzona terenowa grupa wolontariuszy, którzy wyszukują okazałych rozmiarów drzewa oraz dokonują oględzin obiektów zgłoszonych przez mieszkańców obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju.
Zadanie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Projekt realizuje firma CREX - USŁUGI PRZYRODNICZE, a partnerem przedsięwzięcia jest Nadnoteckie Koło Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra". Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęły m.in. Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA i Tygodnik Notecki.
Marek Maluśkiewicz
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.