DWUDZIESTOLETNIA SALAMANDRA

DSC 2075-w Gdy w 1993 r. grupa kilkorga młodych wielkopolskich przyrodników postanowiła stworzyć pozarządową organizację zajmującą się ochroną przyrody, zabrali się do tego po poznańsku – systematycznie, profesjonalnie
i konsekwentnie. Już po kilku latach stowarzyszenie to przekroczyło dwa tysiące członków i stało się jedną
z największych
i najaktywniejszych polskich organizacji ekologicznych. Obecnie Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” cieszy się opinią organizacji prowadzącej swoje działania zgodnie z najlepszą aktualną wiedzą przyrodniczą, a jednocześnie sprawnie
i skutecznie.

12 grudnia dwudziestą rocznicę swoich urodzin świętowało Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”. Z tej okazji w Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział m.in. przedstawiciele gminnych, regionalnych i krajowych władz ochrony przyrody, instytucji i firm współpracujących z Towarzystwem przy różnych przedsięwzięciach, a także jego obecni i byli pracownicy i najaktywniejsi członkowie.

Podczas jubileuszowej imprezy nie było tradycyjnych przemówień prezentujących liczne dokonania Towarzystwa w ciągu ostatnich 20 lat. W zamian zespół pracowników Towarzystwa przypominał ciekawe lub zabawne zdarzenia, które miały miejsce podczas realizacji rozmaitych przedsięwzięć. Wszystko ilustrowane było zdjęciami i filmikami ukazującymi te wypadki. Przyrodnicy z „Salamandry” wyszli z założenia, że na wszelkie duże zmiany i sukcesy składają się setki i tysiące drobnych wydarzeń. I to te drobne fakty najbardziej zapadają w pamięć, a jednocześnie dobrze ilustrują sposoby działania organizacji, jej kłopoty i sukcesy.

Na zakończenie „Salamandra” zaprosiła gości na wegetariańsko-wegański poczęstunek, na który poza pysznymi przekąskami składał się tort ozdobiony marcepanowymi figurkami zwierząt, ilustrujących główne działania Towarzystwa – nietoperza, popielicy, pustułki i susła.


 


 

 GARŚĆ INFORMACJI O PTOP „SALAMANDRA”

 - Pierwsze działania Towarzystwa dotyczyły głównie przyrody Poznania – np. ochrona rezerwatu Meteoryt Morasko. Później rozszerzyły się na Wielkopolskę i całą Polskę. Powstały koła regionalne – np. w Gdańsku, Szczecinie, Łodzi, Olsztynie, Pszczewie, Brzozowie, dolinie Noteci. Obecnie Towarzystwo wychodzi ze swoimi projektami także poza granice Polski. Koordynuje międzynarodowe przedsięwzięcia prowadzone przez organizacje z Europy Środkowej i Wschodniej. Jednak zdecydowana większość jego aktywności dotyczy przyrody Polski.

 - Do największych osiągnięć PTOP „Salamandra” z ostatnich kilku lat należy przywrócenie Polskiej przyrodzie susła moręgowanego (gatunek ten wyginął w naszym kraju całkowicie ok. 30 lat temu), przywrócenie popielic (nadrzewnych gryzoni przypominających nieco wiewiórkę) lasom Polski północno-zachodniej, a także doprowadzenie do znaczącego powiększenia polskiej sieci Natura 2000 (we współpracy z kilkoma innymi organizacjami i przyrodnikami z całej Polski).

 - Towarzystwo jest także znane ze skutecznych działań na rzecz ochrony nietoperzy, wielu gatunków ptaków, np. sokołów pustułek i sów płomykówek, stanowisk różnych płazów i gadów, przywracania zagrożonej rośliny – mieczyka błotnego, a także zabezpieczania wielu cennych przyrodniczo miejsc.

 - „Salamandra” prowadzi także liczne działania edukacyjne na dużą skalę. Od samego początku istnienia co roku przeprowadza kolejne edycje Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Przyrodniczej FOTO-EKO. W organizowanych przez nią konkursach wiedzy przyrodniczej dla szkół co roku uczestniczy ponad 10 tys. uczniów. W bieżącym roku zakończyła ogólnopolską kampanię informacyjną dotyczącą obcych gatunków inwazyjnych.

 - Wydawany przez organizację Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA to jedno z najlepszych pod względem edycyjnym i merytorycznym popularnonaukowych czasopism przyrodniczych w Polsce. Towarzystwo wydaje także dwa czasopisma naukowe (Ptaki Wielkopolski, a wspólnie z innymi organizacjami – Nietoperze) oraz książki, podręczniki i broszury.

 - Stowarzyszenie to potrafi współpracować zarówno z innymi organizacjami ekologicznymi, jak i ze środowiskami inwestorów, leśników, naukowców czy władzami różnych szczebli. Choć, jak większość organizacji pozarządowych, od czasu do czasu PTOP „Salamandra” w obronie przyrody wchodzi w spór z organami administracji państwowej czy prywatnymi inwestorami, jest powszechnie szanowana także przez swoich przeciwników, jako działająca obiektywnie, zgodnie z prawem i najlepszą wiedzą. Specjaliści z „Salamandry” wykonują ekspertyzy, występują jako biegli, prowadzą szkolenia (np. dla pracowników starostw czy policji), często są proszeni o poradę i pomoc. Wspierali polskie władze jako rządowi eksperci podczas prezydencji naszego kraju w Unii Europejskiej.

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (DSC_5422-w.jpg)Toast-2Andrzej Kepel, prezes PTOP "Salamandra". Fot. Wojciech Stephan747 Kb
Pobierz plik (DSC_5424-k.jpg)ToastPrezes PTOP "Salamandra" i kilku pracowników Towarzystwa podczas toastu. fot. Janusz Jabłoński515 Kb