Nowa książka o wielkopolskich ptakach

Właśnie ukazała się nowa, wydana przez PTOP „Salamandra”, książka przyrodnicza, pt. „O WIELKOPOLSKICH PTAKACH”. Jej autorami są: Paweł Śliwa i Przemysław Wylegała z „Salamandry”, Tadeusz Mizera z Akademii Rolniczej w Poznaniu oraz Aleksander Winiecki z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
 
Książka na 184 stronach przedstawia przystępnym językiem takie zagadnienia jak: historia badań ornitologicznych w Wielkopolsce, przegląd gatunków ptaków występujących w tym województwie, w tym wiele najnowszych niepublikowanych informacji, zmiany w awifaunie regionu, zagrożenia i ochrona ptaków, w tym informacje o bardzo aktualnym zagadnieniu – sieci Natura 2000. Ostatni rozdział poświęcony jest praktycznym wskazówkom na temat obserwowania ptaków, prowadzenia notatek terenowych oraz na temat lornetek i przewodników ornitologicznych. Niewątpliwym atutem tej publikacji jest obfitość barwnych zdjęć (ponad 120) kilkunastu autorów, w tym tak znakomitych fotografików przyrody jak: Rafał Gawełda, Henryk Janowski, Marcin Karetta i Przemysław Sujak.

Książka ta kierowana jest nie tylko do ornitologów amatorów. Można ją polecić także młodzieży szkolnej w różnym wieku, a dzięki wielu dokładnym informacjom, także studentom kierunków przyrodniczych, nauczycielom oraz przedstawicielom władz lokalnych. Zapewne będzie ona również miłą lekturą dla wszystkich, którzy lubią książki przyrodnicze i chcą dowiedzieć się z nich czegoś więcej o otaczającym ich świecie.

Przemysław Wylegała