Dopieszczanie popielic w 2015 roku

Dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zbieraliśmy informacje na temat nowoodkrytej populacji popielic w Nadleśnictwie Ustka. Kontynuowaliśmy również projekt polegający na wsiedlaniu popielic w Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze oraz od firmy Arctic Paper Kostrzyn mogliśmy w tym roku.

  zer-leszczyna

We wrześniu i październiku do lasów Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego wypuściliśmy w sumie 32 osobniki, pochodzące z Roztocza Środkowego, Sudetów oraz z hodowli w Stacji Ekologicznej w Jeziorach. Popielice zostały przewiezione do lasów Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie i tam, przed wypuszczeniem, umieszczone w specjalnych klatkach aklimatyzacyjnych. Klatki wyposażono w skrzynki gniazdowe i zapas pokarmu na dobry początek: orzechy laskowe, jabłka, gruszki, śliwki, marchew oraz winogrona. Część osobników zaopatrzyliśmy w nadajniki telemetryczne, aby śledzić ich zachowanie w pierwszych tygodniach po wpuszczeniu na nieznany im teren.

Pod koniec lata zbieraliśmy informacje na temat nowoodkrytej populacji popielic w Nadleśnictwie Ustka dzięki dotacji uzyskanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku. Udało nam się potwierdzić występowanie tych zwierząt w kilku oddziałach leśnych. Sprawdziliśmy pod tym kątem również sąsiednie nadleśnictwa, ponieważ zależało nam na określeniu zasięgu gatunku na tamtym terenie. Na podstawie zgromadzonych danych, podjęliśmy decyzję o rozwieszeniu ponad 400 skrzynek nadrzewnych dla tych nocnych gryzoni. Więcej o tym przedsięwzięciu można znaleźć tutaj.

Niektórym naszym działaniom towarzyszyła ekipa telewizyjna. W efekcie powstał film*, w pt. „Gryzonie w koronie” w cyklu „Tańczący z Naturą” przedstawiający przyczyny, sposoby przeprowadzenia i efekty reintrodukcji popielicy w zachodniej części Polski.

 

* Film dostępny jest na stronie TVP http://tanczacyznatura.tvp.pl/22860923/odcinek-13-gryzonie-w-koronie.

Mirosław Jurczyszyn