Nowe stanowisko popielic już niebawem bedzie…

To już za kilka dni powstanie nowa populacja popielic w ramach projektu reintrodukcji tego gatunku w lasach Polski Zachodniej. Tym razem będą to tereny Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego.

Przez całe lato bardzo intensywnie pracowaliśmy w terenie. Założyliśmy hodowlę popielic, których przychówek będziemy wsiedlać w Puszczy Barlineckiej, potem odłowiliśmy następne popielice, które będą w najbliższym czasie tam wypuszczane. Równolegle sprawdzaliśmy stan populacji wcześniejszych etapów reintrodukcji – pod Sierakowem i Szczecinem (wyniki są opracowywane). Za tydzień zawieziemy pierwsze popielice do tego wielkiego fragmentu lasu, wyjątkowego, jak na Polskę Zachodnią kompleksu lasów bukowych przeplatanych innymi drzewostanami. Jak jednak wiadomo właśnie buki są kluczowymi gatunkami dla popielic.

Sam proces wsiedlania składa się z kilku etapów: najpierw zamykamy popielice w klatkach aklimatyzacyjnych, których nie mogą opuścić i pozostawiamy je tak przez tydzień. W tym czasie zwierzęta poznają zapachy i dźwięki swojego nowego domu. Potem uchylane są drzwiczki klatki i pozwalamy im wyjść. Wszystkie popielice mają obroże z nadajnikami telemetrycznymi. Za pomocą tych urządzeń możemy kontrolować jak bardzo są one ruchliwe i ewentualnie przeciwdziałać nadmiernemu ich rozproszeniu. Zgodnie ze zwyczajami popielic czekamy na to, aby zakopały się pod ziemię (tam spędzają zimę). Kiedy obudzą się wiosną nie będą pamiętały o stresie związanym z obecnością w obcym lesie i – mamy nadzieję – zaczną się rozmnażać.

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w pracach zaplanowanych na najbliższe tygodnie: instalacja klatek aklimatyzacyjnych ok. 3-15 października, a śledzenie za pomocą systemu telemetrycznego od 24 października. Wszystkie osoby chętne prosimy o kontakt pocztą elektroniczną na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

alt