Kominka i Kombudek – para monitorowanych kamerą bocianów białych z Trzcianki kilka dni temu wróciła do gniazda. Czy mimo późnego przylotu, ptakom uda się wychować potomstwo? Zachęcamy do śledzenia losów nadnoteckich boćków na stronie „Salamandry”.
Trzcianeckie gniazdo powstało w 1998 roku. Jest ono położone na wysokim kominie dawnej kotłowni Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i Budowlanych „KOMBUD” Sp. z o.o. Od ubiegłego roku gnieżdżące się tam bociany można podglądać na żywo dzięki zainstalowaniu specjalnej kamery. Przed tym sezonem została zainstalowana nowa, obrotowa kamera, o wysokiej rozdzielczości obrazu, która znacznie ułatwia podglądanie ptaków. Operator sprzętu może na przykład przybliżać i oddalać obraz. Sama kamera jest zamontowana tak, że w żaden sposób nie ingeruje w życie bocianów – ptaki traktują ją jako stały element otoczenia.
Pierwszy w tym roku bocian na trzcianeckim gnieździe został zaobserwowany już 8 marca. Od tego momentu pojawiał się tam wielokrotnie, przez 3 tygodnie, za każdym razem wzbudzając wielką sensację i radość, bo chyba trudno o lepszego zwiastuna wiosny. Niestety później ptak zniknął. Para boćków przyleciała dopiero 26 kwietnia. Dla przypomnienia: w ubiegłym roku ptaki zasiedliły gniazdo 20 kwietnia, a mimo tak późnego przylotu, udało im się szczęśliwie wychować trójkę młodych. Jak będzie w tym roku? Ptaki można zobaczyć w gnieździe przede wszystkim rano i wieczorem. Pozostałą część dnia bociany spędzają głównie na żerowiskach. Zachęcamy do podglądania bocianów: www.salamandra.org.pl/bocianonline.
Zwracamy się z prośbą o wsparcie projektu „Ochrona bociana białego nad Notecią”. Poszukujemy sponsorów, którzy umożliwią nam prowadzenie transmisji z gniazda przez cały sezon oraz realizowanie innych przedsięwzięć związanych z bocianami. Więcej informacji na stronie: www.przyroda.most.org.pl/2011/03/darowizna/. Dostępna jest równie płyta CD z koncertami ptaków – cały dochód z jej sprzedaży przeznaczony jest na ochronę bocianów nad Notecią (www.przyroda.most.org.pl/2011/04/wpomoz-bocianom).
Marek Maluśkiewicz
PTOP “Salamandra”