Co słychać u trzcianeckich bocków?

Kominka i Kombudek – para monitorowanych kamerą bocianów białych z Trzcianki kilka dni temu wróciła do gniazda. Czy mimo późnego przylotu, ptakom uda się wychować potomstwo? Zachęcamy do śledzenia losów nadnoteckich boćków na stronie „Salamandry”.

Trzcianeckie bociany, fot. Marek Maluśkiewicz Trzcianeckie gniazdo powstało w 1998 roku. Jest ono położone na wysokim kominie dawnej kotłowni Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i Budowlanych „KOMBUD” Sp. z o.o. Od ubiegłego roku gnieżdżące się tam bociany można podglądać na żywo dzięki zainstalowaniu specjalnej kamery. Przed tym sezonem została zainstalowana nowa, obrotowa kamera, o wysokiej rozdzielczości obrazu, która znacznie ułatwia podglądanie ptaków. Operator sprzętu może na przykład przybliżać i oddalać obraz. Sama kamera jest zamontowana tak, że w żaden sposób nie ingeruje w życie bocianów – ptaki traktują ją jako stały element otoczenia.

Pierwszy w tym roku bocian na trzcianeckim gnieździe został zaobserwowany już 8 marca. Od tego momentu pojawiał się tam wielokrotnie, przez 3 tygodnie, za każdym razem wzbudzając wielką sensację i radość, bo chyba trudno o lepszego zwiastuna wiosny. Niestety później ptak zniknął. Para boćków przyleciała dopiero 26 kwietnia. Dla przypomnienia: w ubiegłym roku ptaki zasiedliły gniazdo 20 kwietnia, a mimo tak późnego przylotu, udało im się szczęśliwie wychować trójkę młodych. Jak będzie w tym roku? Ptaki można zobaczyć w gnieździe przede wszystkim rano i wieczorem. Pozostałą część dnia bociany spędzają głównie na żerowiskach. Zachęcamy do podglądania bocianów: www.salamandra.org.pl/bocianonline.

Zwracamy się z prośbą o wsparcie projektu „Ochrona bociana białego nad Notecią”. Poszukujemy sponsorów, którzy umożliwią nam prowadzenie transmisji z gniazda przez cały sezon oraz realizowanie innych przedsięwzięć związanych z bocianami. Więcej informacji na stronie: www.przyroda.most.org.pl/2011/03/darowizna/. Dostępna jest równie płyta CD z koncertami ptaków – cały dochód z jej sprzedaży przeznaczony jest na ochronę bocianów nad Notecią (www.przyroda.most.org.pl/2011/04/wpomoz-bocianom).

Marek Maluśkiewicz
PTOP “Salamandra”