Zapraszamy na bociani biwak nad Notecią!

W dniach od 30 czerwca do 4 lipca 2011 r. odbędzie się biwak poświęcony bocianom białym. Jeśli interesujesz się przyrodą i chciałbyś pomóc w jej ochronie – zapraszamy nad Noteć! Ochotnicy biorący udział w spotkaniu wezmą udział w obrączkowaniu bocianów, montażu platform dla tego gatunku oraz wysłuchają ciekawych prelekcji związanych z ochroną przyrody.

W biwaku mogą wziąć udział osoby z województwa wielkopolskiego. Jest on kierowany głównie do studentów, wolontariuszy przyrodniczych organizacji pozarządowych (takie zgłoszenia przyjmowane będą w pierwszej kolejności) oraz wszystkich osób interesujących się przyrodą. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w biwaku jedynie wraz z opiekunem (organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za uczestników).

W planie jest zaobrączkowanie conajmniej 50 młodych bocianów białych. Prace te prowadzone będą z podnośników koszowych pod okiem wykwalifikowanych obrączkarzy. Każdy z uczestników biwaku będzie miał okazję przyjrzeć się tej pracy oraz pomóc w wielu działaniach z tym związanych. Dodatkowo odbywać się będą prelekcje, a także warsztaty poświęcone ochronie przyrody. Zaplanowano również dodatkowe atrakcje – np. nocne obrączkowanie derkaczy. Biwak poprowadzą przyrodnicy z PTOP „Salamandra”.

Obrączkowania prowadzić będziemy na wielkopolskim obszarze doliny Noteci. Nocować będziemy na materacach w świetlicy w Walkowicach (15 km od Czarnkowa). Uczestnicy muszą posiadać swoje śpiwory. Biwak potrwa od 30 czerwca (godziny wieczorne) do 4 lipca (godziny popołudniowe). Udział w nim jest bezpłatny. Dojazd i posiłki zapewniają uczestnicy we własnym zakresie. Przejazdy podczas obrączkowania dofinansuje organizator (będziemy jeździć kilkoma samochodami).

Zgłoszenia

Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w biwaku zgłoś swój udział pod adresem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , a otrzymasz do wypełnienia ankietę. Liczba miejsc jest ograniczona! O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń oraz spełnienie warunków.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Nadnoteckim Kołem PTOP „Salamandra” (e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub tel.: 660 112 095).

Marek Maluśkiewicz

 

Biwak odbywa się w ramach projektu “Ochrona bociana białego nad Notecią”.

W 2011 roku sponsorami projektu są:
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu
Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki
BOCIAN Pożyczki
BROWAR GONTYNIEC
JAWOR Marcin Krzyżański
CREX – usługi przyrodnicze Marek Maluśkiewicz
Urząd Miasta i Gminy Trzcianka

Dziękujemy również wszystkim innym, którzy wsparli projekt przekazując na ten cel darowiznę lub kupując płytę CD z koncertami ptaków.