Bociany wróciły do Łomnicy

Bociany z Łomnicy Zapraszamy do obserwowania bocianów białych w gnieździe położonym w Łomnicy koło Trzcianki. Losy tych ptaków można śledzić na żywo na stronie Salamandry.

Od wczoraj (14 kwietnia) w gnieździe przebywa para. Przylot drugiego bociana nastąpił o godzinie 15.48. Ptaki nie tracą czasu - rozbudowują gniazdo i starają sie o potomstwo. Liczymy, że już niedługo w gnieździe pojawią się jajka.

W latach 2010-2012 kamera monitorująca gniazdo bociana była zainstalowana na wysokim kominie Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i Budowlanych KOMBUD w Trzciance. Ze względu na brak lęgów w tym gnieździe w latach 2011-2012 (w 2011 r. – okresowo pojawiała się para ptaków, w 2012 r. – w gnieździe przebywał jeden ptak), wskazane było przeniesienie kamery w inne miejsce.

W tym roku kamera została zamontowana w nowym miejscu - na dachu Szkoły Podstawowej w Łomnicy (gm. Trzcianka). Oddalone o 30 m od szkoły gniazdo (umiejscowione na słupie energetycznym) jest od wielu lat zasiedlane przez parę ptaków i niemal każdego roku bociany wychowują w nim pisklęta. Według informacji mieszkańców wsi, gniazdo to powstało około 1967 r.

Marek Maluśkiewicz

 

Transmisja jest prowadzona dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie