Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ogłosiła konsultacje publiczne dotyczące list gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii Europejskiej oraz dla Polski. PTOP „Salamandra” właśnie przesłało swoją opinię w sprawie tego projektu.
Projekt – zgodnie z ustawą – zawiera cztery listy gatunków obcych, podlegających różnym rodzajom ograniczeń i obowiązkom dotyczącym zwalczania. W stosunku do obecnie obowiązujących rozporządzeń – polskiego z roku 2011 oraz unijnego, proponowana lista gatunków jest nieco krótsza. Niektóre wyłączenia są uzasadnione, ale w kilku przypadkach zdecydowanie nie zgadzamy się z rezygnacją z obostrzeń, gdyż będzie to prowadziło do znaczącego zwiększenia skali inwazji, które już mają miejsce. Proponujemy też dodanie do list kilku nowych gatunków, których zdecydowanie tam brakuje. Projekt rozporządzenia wraz z uzasadnieniem oraz opinia „Salamandry” są dostępne poniżej.
Działalność informacją oraz poradnictwo dla organów państowych dotyczące gatunków obcych prowadzimy w ramach projektu „E-INWAZJE – identyfikacja i ograniczanie źródeł i dróg dystrybucji inwazyjnych gatunków obcych w handlu internetowym”, dofinansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021 oraz z Budżetu Państwa.