Czekając na mieczyka...

W oczekiwaniu na młodociane mieczyki błotne kontynuowaliśmy prace nad przygotowaniem dla niego optymalnych warunków na poszczególnych stanowiskach. Aktualnie, w związku z intensywnym wzrostem odrostów korzeniowych topoli usuniętych w okresie wczesnowiosennym, najbardziej naglącym było przeprowadzenie koszenia na powierzchniach w Małych Rudach. 

1. Odrost topoli Małe Rudy I-001

Pod koniec sierpnia tego roku razem z naszymi współpracownikami ruszyliśmy na powierzchnię dawnej łąki i wypasanej dąbrowy aby własnymi rękami usunąć agresora zagrażającemu temu stanowisku.

9. Ręcznie usunięty odrost korzeniowy-001

Po kilku dniach intensywnych prac udało nam się odsłonić runo, a już po kilku dniach zakwitły w nim odsłonięte osobniki rzadkich gatunków roślin. Ten rok był szczególnie obfity zwłaszcza w goździka pysznego. 

7. Nowe znalesiosko Dianthus superbus-001

Oczywiście, samo koszenie nie wyznacza końca naszych działań. W tym roku najprawdopodobniej zostanie ono powtórzone. Zostanie również usunięta ekspansywna roślinność, ze szczególnym uwzględnieniem trzcinnika piaskowego.

12. W akcji-001

Jak widać na poniższym zdjęciu, nasze stanowiska w tej okolicy wyglądają już teraz o wiele lepiej niż na początku roku, przed rozpoczęciem prac.

8. Fragment dąbrowy po ręcznym usunięciu podrostu-001

Tekst i zdjęcia Waldemar Heise

sponsorzy