Z okazji Dnia Ziemi pomagamy dzikim zapylaczom

IMG 5921 Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” ogłasza konkurs grantowy pt. „Biedronka z Salamandrą dla dzikich zapylaczy w prywatnych ostojach przyrody”. Jego zwycięzcy otrzymają darowizny na małe przedsięwzięcia związane z ochroną zagrożonych owadów zapylających. Będą mogli także liczyć na bezpłatną pomoc merytoryczną ekspertów przy planowaniu i realizacji tych działań, tak aby ich efekt był jak największy i możliwie trwały.

Już po raz drugi PTOP „Salamandra”, dzięki wsparciu ze strony sieci sklepów Biedronka, organizuje konkurs grantowy. W roku 2022 została wsparta ochrona jeży. Tym razem zyskają organizmy, które są szczególnie zagrożone przez naszą cywilizację, a jednocześnie niezbędne dla jej przetrwania. Intencją konkursu jest promowanie i zwiększenie skuteczności ochrony owadów zapylających dziko występujących w Polsce. Będzie to osiągane poprzez sfinansowanie działań ukierunkowanych na ten cel, realizowanych przez krajowe organizacje pozarządowe oraz współpracujące z nimi osoby fizyczne na terenach prywatnych, których gospodarowanie jest podporządkowane ochronie przyrody.

Wnioski o grant można składać od 22 kwietnia (Światowy Dzień Ziemi) do 20 maja 2024 r. (Światowy Dzień Pszczół). Przedsięwzięcia będą realizowane do końca listopada 2024 r.

– Jestem przekonany, że nie ma lepszej metody świętowania dnia naszej planety, niż wspomożenie konkretnych działań na rzecz ratowania jej bezcennych walorów przyrodniczych. Bardzo się cieszymy, że Biedronka podchwyciła i wsparła nasz pomysł łączący ratowanie populacji zapylaczy z promowaniem oddolnej ochrony przyrody na terenach prywatnych – mówi dr Andrzej Kepel, prezes PTOP „Salamandra”. – Gdyby inne firmy chciały dołączyć do tej inicjatywy, by poprzez zwiększenie puli grantów pomnożyć jej efekt ekologiczny – serdecznie zapraszamy! – dodaje.

Regulamin Konkursu, link do formularza wniosku oraz inne dokumenty związane z konkursem dostępne są poniżej.

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (REGULAMIN konkursu grantowego-Zapylacze.pdf)RegulaminRegulamin konkursu grantowego188 Kb
Pobierz plik (Formularz-wniosku-zapylacze.doc)WniosekFormularz wniosku o grant78 Kb
Pobierz plik (Oświasczenie-wlasciciela-gruntow.doc)OświadczenieOświadczenie właściciela gruntu28 Kb
Pobierz plik (Wzor-umowy-darowizny-konkurs-grantowy.doc)UmowaWzór umowy o przyznaniu grantu66 Kb
Pobierz plik (Formuarz-sprawozdania-zapylacze.doc)SprawozdanieFormularz sprawozdania z realizacji projektu67 Kb