W dniach 15–17 kwietnia 2013 roku w Sofii odbyło się kolejne posiedzenie Komitetu Doradczego Porozumienia dla Ochrony Europejskich Populacji Nietoperzy EUROBATS. Jak zawsze, uczestniczył w nim przedstawiciel PTOP „Salamandra” – Andrzej Kepel, który przewodniczy podgrupie roboczej Komitetu do spraw krajowych standardów ocen oddziaływania farm wiatrowych na nietoperze. Komitet pracuje nad rozbudową i aktualizacją przewodnika dotyczącego zasad wykonywania takich ocen, a także rozpoczął pracę nad podobnym przewodnikiem dotyczącym oceny oddziaływania na nietoperze inwestycji transportowych.
Jak wynika z krajowych sprawozdań, wiele krajów należących do tego Porozumienia poczyniło duże postępy w ustanawianiu krajowych programów monitoringu nietoperzy oraz systemów zbierania i udostępniania danych o znanych zimowiskach i koloniach rozrodczych nietoperzy. Umożliwia to pierwsze przymiarki do oszacowania stanu poszczególnych gatunków nietoperzy i trendów w ich populacjach w znacznej części Europy. Polska na razie jest z tego wyłączona, gdyż wciąż nie mamy krajowego systemu zbierania i udostępniania danych z monitoringu tych latających ssaków.
Pośród współczesnych zagrożeń nietoperzy, które były omawiane, znalazło się także niszczenie ich kryjówek. Dotyczy to także niewłaściwego ocieplania bloków i innych budynków. Podczas dyskusji o tworzeniu specjalnie dla nietoperzy schronień zastępczych, zapoznano się m.in. z przykładem sztucznego zimowiska utworzonego w Poznaniu, wg projektu PTOP „Salamandra”.
Adriana Bogdanowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.