W ostatnich miesiącach znacząco przyspieszyły prace związane z projektem „Reintrodukcji mieczyka błotnego w Wielkopolsce”. Przede wszystkim udało się sfinalizować mało spektakularną, ale niezwykle ważną operację podpisywania umów z właścicielami i zarządcami działek, na których już niedługo będziemy wsiedlać bohatera projektu. Obecnie trwają prace przygotowawcze na przyszłych stanowiskach mieczyka – koszenia (m.in. związane z usunięciem nawłoci późnej – obcego gatunku inwazyjnego), wycinka drzew (topoli i brzozy) i krzewów zarastających łąki, a także usuwanie gałęzi i innych pozostałości biomasy na łąkach. Ma to przeciwdziałać zarastaniu cennych fragmentów łąk, muraw oraz dąbrów świetlistych i przywróceniu w ten sposób odpowiednich siedlisk.
Udało się również przygotować i rozstawić schronienia dla pszczół i trzmieli w sąsiedztwie wytypowanych stanowisk. Na części z nich, celem zapewnienia trzmielom dostatecznej ilości pokarmu, wysiane zostały nasiona pospolitych gatunków łąkowych, zebranych jesienią z pobliskich łąk. Skrupulatnie, z tygodnia na tydzień, przygotowywane jest odpowiednie lokum dla mieczyka błotnego, aby jesienią mógł powrócić na łono przyrody Wielkopolski.
Waldemar Heise
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Radosław Dzięciołowski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.