Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


FOTO-EKO po raz jedenasty

FOTO-EKO

Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” już po raz jedenasty zorganizowało Ogólnopolski Konkurs Fotografii Przyrodniczej FOTO-EKO. Przedmiotem Konkursu były zdjęcia przedstawiające przyrodę Polski - rośliny, zwierzęta lub ciekawe przyrodniczo miejsca. Przez cały rok 2002 zachęcaliśmy do wnikliwego przyglądania się naszej rodzimej przyrodzie, uwieczniania jej piękna na kliszy fotograficznej i przesyłania efektów tych bezkrwawych łowów do „Salamandry”.

Konkurs cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród osób fotografujących przyrodę. Również w tym roku w naszym biurze zrobiło się kolorowo od kwiatów, motyli, ptaków i innych ciekawych obiektów przyrodniczych zatrzymanych w kadrze. Różnorodność tematyczna zdjęć była ogromna. I jak zwykle jury miało nie lada zadanie - wybrać kilka tych rzeczywiście najlepszych zdjęć spośród ok. 1300 nadesłanych prac. Pamiętajmy jednak, że tak jak w każdym tego typu konkursie - ostateczny werdykt jest wypadkową gustów i fotograficznego smaku członków jury, którzy tym razem za najbardziej godne nagrodzenia uznali zdjęcie pt. „Trio”, wykonane przez Rafała Gawełdę. Drugie miejsce zajęło zdjęcie pt. „Spółka” autorstwa Marcina Karetty, trzecie zaś - „Mewa w pogoni za czaplą” Saturniny i Artura Homanów. Jury przyznało ponadto wyróżnienia za następujące zdjęcia: „Czajki” i „Drzewo” (Jerzy Chaberek), „Gęsi” (Dariusz Żabiński), „Purchawka” (Saturnina i Artur Homan), „Zaskroniec” (Piotr Medyna), zestaw zdjęć pt. „Rykowisko” (Krystian Tórz), „Zimorodek” (Maciej Rębiś) i „Sarny” (Rafał Gawełda).

Po raz pierwszy najlepsze zdjęcia z tegorocznej edycji konkursu FOTO-EKO można było obejrzeć podczas targów POLEKO 2002

Po raz pierwszy najlepsze zdjęcia z tegorocznej edycji konkursu FOTO-EKO można było obejrzeć podczas targów POLEKO 2002
Fot. Radosław Jaros

Dla zwycięzców FOTO-EKO przygotowaliśmy jak zwykle atrakcyjne nagrody - wysokiej klasy sprzęt fotograficzny, książki, filmy. Tym razem, aby maksymalnie „dogodzić” laureatom I, II i III miejsca, wprowadziliśmy innowację w przyznawaniu nagród. Zwycięzcy mogą sami wybrać sobie taki sprzęt fotograficzny, jaki jest im najbardziej potrzebny (oczywiście - w ramach określonej przez nas kwoty). Mamy nadzieję, że taki sposób nagradzania okaże się dla pasjonatów fotografii przyrodniczej najbardziej zadowalający i zachęci kolejne osoby do uczestniczenia w następnych edycjach FOTO-EKO.


I miejsce

„Trio”

„Trio”
Fot. Rafał Gawełda


II miejsce

„Spółka”

„Spółka”
Fot. Marcin Karetta


III miejsce

„Mewa w pogoni za czaplą”

„Mewa w pogoni za czaplą”
Fot. Saturnina i Artur Homan


Wyróżnienia

Zdjęcie z zestawu „Rykowisko”

Zdjęcie z zestawu „Rykowisko”
Fot. Krystian Tórz


„Purchawka”

„Purchawka”
Fot. Saturnina i Artur Homan


„Zimorodek”

„Zimorodek”
Fot. Maciej Rębiś


Z najlepszych prac nadesłanych na konkurs utworzona została jak zwykle wystawa pokonkursowa. Znalazła się na niej rekordowa w porównaniu z ubiegłorocznymi konkursami liczba prac - około 150. Jej pierwsza ekspozycja odbyła się w listopadzie 2002 r., podczas Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO 2002, w ramach EKO MEDIA FORUM. Kolejna prezentacja będzie miała miejsce na początku 2003 r. w budynku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Informacje o dokładnej dacie ekspozycji uzyskać będzie można w styczniu 2003 r. w naszym biurze lub na stronie internetowej.

Ewa Olejnik

Sponsorami Konkursu oraz nagród byli: Gminny Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, sklep FOTO-KADR oraz wydawnictwo Rebis Publishing House Ltd

Wybór numeru


Uwaga. To jest artykuł archiwalny. Przedstawione w nim informacje odpowiadają sytuacji, stanowi wiedzy i przepisom obowiązującym w chwili oddawania go do druku. Obecnie mogą one być nieaktualne.