Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


Nieoceniona pomoc

Nasi wolontriusze poza pracą mają też trochę czasu na zwiedzanie Polski. Na zdjęciu - podczas wypadu w Góry Sowie. Od lewej: Frédérique, Samuel i autor artykułu.

Nasi wolontriusze poza pracą mają też trochę czasu na zwiedzanie Polski. Na zdjęciu - podczas wypadu w Góry Sowie. Od lewej: Frédérique, Samuel i autor artykułu.
Fot. Anna Grebieniow

Od ponad dwóch lat w naszych pracach pomagają nam stale wolontariusze z zagranicy. Zżyliśmy się z nimi bardzo i w tej chwili nie wyobrażamy już sobie „Salamandry” bez nich. Niestety, każdego roku, gdy nasi zagraniczni przyjaciele wracają do domów, przychodzi czas rozstań. W sierpniu pożegnaliśmy trójkę wolontariuszek z Finlandii i Niemiec: Aili Pihlajamäki, Ivy Frenger i Julię Berger, które pomagały nam przez rok, a teraz kontynuują naukę w swych krajach. Niedługo powróci również do swojej ojczyzny Steffi Mayer z Niemiec, pracująca przy programie ochrony nietoperzy.

Od września gościmy natomiast dwójkę ochotników z Francji: Samuela Delobbe i Frédérique Marquot, którzy przyjechali pomagać głównie przy ochronie ptaków i terenów podmokłych, ale pracują również przy innych przedsięwzięciach. Na początku października powitaliśmy także dwie kolejne ochotniczki z Niemiec: Steffi Arnold i Nataszę Kozłowską. Będą pomagać przede wszystkim w działaniach dotyczących ochrony nietoperzy. Nowi wolontariusze oprócz pracy w „Salamandrze” poznają nasz kraj i szybko uczą się polskiego (z wyjątkiem Nataszy, która doskonale włada naszym językiem). Witamy i mamy nadzieję, że ich pobyt będzie równie udany jak naszych poprzednich zagranicznych ochotników.

Radosław Jaros

Pobyt zagranicznych wolontariuszy w „Salamandrze” możliwy jest dzięki pomocy Narodowej Agencji Programu Młodzież oraz niemieckiej organizacji Stiftung Naturschutz Berlin, a także (w przypadku ochotników z Niemiec) współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Niezależnych Mikuszewo.

Wybór numeru


Uwaga. To jest artykuł archiwalny. Przedstawione w nim informacje odpowiadają sytuacji, stanowi wiedzy i przepisom obowiązującym w chwili oddawania go do druku. Obecnie mogą one być nieaktualne.