Po konferencji, eksplorowanie przyrodniczych cudów przyrody Kostaryki rozpoczęliśmy od Parku Narodowego Tortuguero, gdzie udało nam się zobaczyć m.in. kilkanaście gatunków nietoperzy. Na zdjęciu, licząc od lewej: Marta Wieczorek, Mateusz Ciechanowski i Ania Zapart z Gdańskiego Koła „Salamandry” oraz Tomasz Kokurewicz – z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Fot. Andrzej Kepel
W Kostaryce występuje ok. 110 bardzo egzotycznych gatunków nietoperzy. Nic więc dziwnego, że zorganizowana tam w sierpniu tego roku 16. Międzynarodowa Konferencja dotycząca Badań Nietoperzy (IBRC) przyciągnęła największą w historii liczbę specjalistów od tej grupy zwierząt. Aż 639 uczestników z 55 krajów dzieliło się najnowszą wiedzą na temat tych latających ssaków.
Po zakończeniu konferencji wielu uczestników zostało dłużej w Kostaryce z nadzieją na spotkanie choć niektórych przedstawicieli tutejszej fauny, ze szczególnym uwzględnieniem nietoperzy. Zrobiła tak również sześcioosobowa ekipa z „Salamandry”. A że to środkowoamerykańskie państwo jest niezbyt duże, niemal na każdym kroku spotykaliśmy też innych badaczy rękoskrzydłych.
Wycieczki po deszczowych lasach, górach, czynnych wulkanach i innych wspaniałych miejscach pozostawiły wiele wrażeń. Jednak w pamięci mocno utkwiły także dziesiątki niezwykle ciekawych wystąpień podczas konferencji. Ze względu na ich liczbę (ok. 450), musiały być prezentowane przez pięć dni podczas czterech równoległych sesji. Wielokrotnie każdy z nas żałował, że nie jest w stanie być w kilku miejscach na raz. Eksperci z naszego Towarzystwa przygotowali trzy prezentacje przedstawiające wyniki badań z Pomorza – dwie o nockach łydkowłosych i jedną o nockach dużych.
Andrzej Kepel