Przed kontrolą danego stanowiska wolontariusze przechodzą krótki kurs z zakresu rozpoznawania nor susłów.
Fot. Monika Skibicka
Za nami tegoroczne letnie obozy monitoringowe na trzech stanowiskach susła moręgowanego: w Kamieniu Śląskim, Głębowicach i Jakubowie Lubińskim. Celem monitoringu jest sprawdzenie, ile osobników liczy populacja na każdym stanowisku. Aby to udokumentować, szukamy susłowych nor i określamy, czy są zamieszkałe, czy nie. Ze względu na wyjątkowo długą zimę, trwającą w tym roku do połowy kwietnia, oraz czerwcowe ulewne deszcze na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku mieliśmy ogromne obawy, jak susły zniosły takie warunki pogodowe. Całe szczęście na miejscu okazało się, że nie jest tak źle. Szczególnie pozytywnie zaskoczyła nas populacja głębowicka, której liczebność po wzmocnieniu nowymi osobnikami w ubiegłym roku zdecydowanie wzrosła.
Bardzo dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy pomagali nam przeprowadzić kontrole − bez was nie poszłoby to tak sprawnie.
Julia Kończak
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Artykuł współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.