Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Program przyrodniczy w sieci

Od wiosny aż do jesieni 2013 roku trwały zdjęcia do filmów poświęconych obszarom Natura 2000 w północnej Wielkopolsce. Efektem tych prac są trzy odcinki programu przyrodniczego, które można obejrzeć w Internecie.

Klatka z filmu o Dolinie Noteci. Na zdjęciu pisklęta kulika wielkiego

Klatka z filmu o Dolinie Noteci. Na zdjęciu pisklęta kulika wielkiego

Pierwszy z nich prezentuje „Nadnoteckie Łęgi”. W filmie przedstawiono najciekawsze gatunki ptaków występujących na tym terenie. Szczególną uwagę poświęcono kulikowi wielkiemu, którego liczebność w szybkim tempie spada. W filmie pojawiają się również m.in. derkacz, podróżniczek i dudek.

Drugi odcinek filmu poświęcony jest „Ostoi Pilskiej”. To obszar siedliskowy, który tworzą najcenniejsze tereny przyrodnicze w okolicach Piły. Są one miejscem występowania wielu chronionych gatunków roślin takich, jak rosiczka okrągłolistna czy lilia złotogłów, a także zwierząt − np. bobra europejskiego i kumaka nizinnego. Malownicze lasy zachęcają do wędrówki, a czyste jeziora do kąpieli oraz... nurkowania.

W trzecim odcinku zobaczyć można przyrodę „Puszczy Noteckiej”. Jednym obszar ten kojarzy się z dużą ilością grzybów, inni wspominają pożar, który w 1992 roku strawił prawie sześć tysięcy hektarów lasów. Puszczę zamieszkuje wiele gatunków ptaków − np. gatunki objęte ochroną strefową (m.in. bieliki, rybołowy i bociany czarne). Na śródleśnych jeziorach swoje widowiskowe gody odbywają gągoły. W puszczy występują również wilki − często budzące skrajne emocje. Czy wilk jest niebezpieczny dla człowieka?

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, zapraszamy do obejrzenia naszych programów. Znalazły się w nich także informacje o pomaganiu zwierzętom, np. zimowym dokarmianiu ptaków. Filmy są dostępne w Internecie (m.in. na stronie Nadnoteckiego Koła PTOP „Salamandra” − www.przyroda.most.org.pl), zostały też wydane na płytach DVD i trafią do szkół w północnej Wielkopolsce. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w ich powstanie.

Tekst i zdjęcie: Marek Maluśkiewicz
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nadnoteckie Koło PTOP „Salamandra”

Programy zostały dofinansowane przez: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki, GRAPIL Grażyna Sobieraj s.j. oraz CREX − USŁUGI PRZYRODNICZE Marek Maluśkiewicz.

Wybór numeru